<style>.lazy{display:none}</style>Zamki w Dolinie Aosty – zamek w Verres - Włoski Punkt Widzenia

Zamki w Dolinie Aosty – zamek w Verres

Kilka słów o regionie Dolina Aosty

Dolina Aosty (wł. Valle d’Aosta) to włoski region położony w Alpach, graniczący z Francją i Szwajcarią, oraz z innym włoskim regionem Piemontem. Przejeżdżając przez te okolice zauważa się wiele nazw nawiązujących bardziej do do języka francuskiego niż włoskiego, a na drogowskazach często widnieją dwie wersje językowe: włoska i francuska.

Autostrada na trasie Turyn - Aosta
Górzysty krajobraz Doliny Aosty widziany na trasie Turyn – Aosta

Jadąc autostradą z Turynu do Aosty bardzo łatwo można zostać zahipnotyzowanym przez ten piękny, górzysty krajobraz ze skalistymi, niekiedy ośnieżonymi szczytami, soczystą zielenią i rwącymi potokami w dolinach. Dopełnieniem tej bajkowej scenerii są liczne średniowieczne zamki, wieże i fortece obronne, które wznoszą się na wystających skałkach, dominując nad przylegającymi wioskami. Teren ten, to obszar przygraniczny i część dawnych szlaków komunikacyjnych, dlatego obfituje w liczne zabudowania o charakterze obronnym i obserwacyjnym.

Chateau de Verrès czyli zamek w Verrès

Verrès to niewielka miejscowość w odległości ok. 30 km od głównego miasta regionu – Aosty. Wioska znana jest głównie ze znajdującego się tutaj na szczycie kamiennego wzniesienia średniowiecznego i oryginalnego w wyglądzie zamku.

Zamek w Verrès w Dolinie Aosty widok na okolicę
Widok na wioskę Verrès w Dolinie Aosty z zamkowego wzgórza


Zamek w Verrès to bardzo prosta z zarazem specyficzna jak na zamek budowla. Ten bardzo regularny budynek, posiada strukturę sześcianu, ustawiony na skałce, góruje nad wioską. Zamek w Verrès od samego początku powstania pełnił funkcje obronne.

Przekraczając próg zamku w Verrès wchodzimy na wnętrza skąd przez drzwi widać, kwadratowy dziedziniec z ustawioną w centrum studnią. W tej części, pod ścianami umieszczone są schody prowadzące na najwyższe, trzecie piętro. Skonstruowane są z łuków, w taki sposób, że każdy łuk podtrzymuje sąsiedni. Oprócz funkcji praktycznej pełnią funkcję zdobniczą. Podnosząc głowę, można się przekonać, że nad dziedzińcem nie ma dachu. Przechodząc przez pomalowane na biało komnaty próbuje się wyobrazić jak kiedyś tętniło tu życie. 

dziedziniec zamku w Verrès w Dolinie Aosty we Włoszech
Kwadratowy dziedziniec zamku w Verrès ze studnią

Zamek w Verrès wybudowany w 1390 roku, należał do najpotężniejszego pana feudalnego tamtych czasów Ybleta di Challant, sprzymierzonego z rodziną Savoia. W okolicy wiele jest innych zamków należących do tej rodziny. Wszystkie one pobudowane zostały w sposób, by mogły ze sobą komunikować wizyjnie za pomocą znaków świetlnych.

łuki schodów na dziedzińcu zamku w Verrès
Łuki schodów na dziedzińcu zamku w Verrès

W 1536 roku René de Challant odnawił zamek i bardziej unowocześnił mechanizmy obronne. Sprowadził specjalistę od zabudowy obronnej hiszpańskiego kapitana Pietro de Valle. Po jego śmierci bez męskich potomków zamek przeszedł na własność rodziny Savoia. Przez długi lata był opuszczony i uległ zniszczeniu, dopiero w 1894 roku został zakupiony i odnowiony przez władze regionu Doliny Aosty, którego własność stanowi do dnia dzisiejszego.

Z racji że zamek w Verrès przez długi czas był zaniedbany, dlatego wnętrza są zupełnie puste i nie posiadają mebli.

Wnętrze zamku w Verrès
Wnętrze zamku w Verrès

Mocnym punktem zwiedzania są informacje przewodnika, który bardzo obrazkowo tłumaczy jak odbywała się obrona zamku i jakie stosowano zasadzki na najeźdźcę. Każdy otwór w ścianie, czy szpara nad drzwiami wejściowymi pełniła jakąś funkcję. (Zwiedzanie tylko z przewodnikiem w języku włoskim).  

Odważna Catherine z zamku w Verrès

W historii zamku w Verrès pojawił się także pewien wątek dramatyczny.

Po śmierci pierwszego właściciela zamku i przedstawiciela jednego z ważniejszy rodów arystokratycznych z tego regionu Ybleta de Challant zamek odziedziczył jego syn Francois. Umarł on w w 1442 roku bez męskiego potomka, pozostawiając jedynie dwie córki. Jak wiadomo w tamtych czasach kobiety nie miały prawa dziedziczenia.

Wnętrze zamku w Verrès
Wnętrze zamku w Verrès

Z takim stanem rzeczy nie mogła pogodzić się jednak jedna z córek Francois de Challant – Catherine. Za wszelką cenę starała się zostać spadkobierczynią zamku w Verrès – swojego domu rodzinnego i miejsca gdzie nie urodziła. Niestety, definitywnie zamek dostał się w ręce kuzyna Jacques de Challant – Aymavilles. 

Patrząc na zamek w Verrès z pewnej odległości dokładnie widać jego oryginalny kształt
Patrząc na zamek w Verrès z pewnej odległości dokładnie widać jego oryginalny kształt

Postać Catherine i jej silna osobowość nie odeszła w zapomnienie i po dziś dzień wspomina się ją w Verrès. Podobno kiedyś zeszła do wiski i tańczyła wesoło wśród ludzi z miasteczka. To zdarzenie po dziś dzień jest wspominane w tych okolicach i urosło do wymiaru tradycji lokalnej. W czasie karnawału wybierana jest kobieta / dziewczyna, która wciela się w rolę Catheriny i z innymi damami przebranymi w średniowieczne kostiumy w kolorowym korowodzie wędruje na zamek. Tam, w wesołej atmosferze, obchodzone są główne uroczystości .

Adres zamku w Verrès

Castello di Verrès (Zamek w Verrès)
Chateau de Verrès


11029 VERRES (AO), ITALY
Telefon:(+39) 0125 929067

Wizyta na zamku w Verrès
Obowiązkowe pamiątkowe zdjęcie przy “kwadratowym” zamku w Verrès

Parking nie znajduje się bezpośrednio pod zamkiem, by dotrzeć do zamkowej bramy od miejsca parkingowego należy przejść jeszcze jakieś 10 minut po kamiennej drodze. Zamek zwiedza się z przewodnikiem (język włoski), nie jest przewidziane indywidualne zwiedzanie. 

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy