<style>.lazy{display:none}</style>Dzień Ojca - Włoski Punkt Widzenia

Dzień Ojca we Włoszech obchodzi się 19 marca, kiedy to przypada także święto św. Józefa, podczas gdy w Polsce świętuje się 23 czerwca. Typowy włoski ojciec z tej okazji powinien dostać: laurkę, albo mały prezencik zrobiony ręcznie, dużego buziaka i… jeszcze coś! 

Jakoś tak się w tym kraju układa, że każde święto powiązane jest z jakimś charakterystycznym przysmakiem. Zeppola di San Giuseppe czyli zeppola św. Józefa to ciastko z kremem i wisienką, które je się właśnie na Dzień Ojca. Pochodzi z Neapolu i jest uznawane za charakterystyczne dla tego miasta. Jednakże z racji, że dobre rzeczy łatwo jest rozchodzą, dlatego coraz częściej ta tradycja przyjmuje się w całych Włoszech. Nawet w Turynie, chociaż to Włochy Północne, bardzo chętnie obchodzi się to święto jedząc pyszne zeppole.

Tak czy inaczej trudno zapomnieć, czy też nie poddać się temu zwyczajowi, gdyż w ten dzień zeppole widać prawie w każdym sklepie, restauracji czy w pizzeriach.

Podobnie i Dzień Matki i Dzień Dziadków obchodzi się w zupełnie innych dniach niż w Polsce: włoskie mamy świętują w drugą niedzielę maja, a włoscy dziadkowie 2 października. 

A jeśli już jesteśmy przy świętowaniu dni członków rodziny należy powiedzieć, że w Italii nie obchodzi się Dnia Dziecka. 

[adrotate banner=”3″]

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy

Muzeum Radia i Telewizji w Turynie

Muzeum Radia i Telewizji w Turynie