Dlaczego obraz Mona Lisa znajduje się we Francji, a nie we Włoszech?

Tytuł obrazu: Mona Lisa
Włoski tytuł obrazu: Monna Lisa, La Gioconda
Autor: Leonardo da Vinci 
Wymiary: 77 cm x 53 cm 
Miejsce: Muzeum Louvre we Francji

Mona Lisa to nie jest zwykły obraz. Oprócz statusu najsłynniejszego na świecie, to także lata pracy, przemyśleń, inspiracji Leonardo da Vinci.  Kto wie ile tajemnic rzeczywistych i tych wymyślonych kryją w sobie te “małe ramki”. Z tego co mówią fakty, nie był wykonany na zamówienie, gdyż po 4 latach pracy nad nim nie został ukończony i Leonardo zabrał go ze sobą opuszczając Florencję, miejsce gdzie powstał

Najprawdopodobniej kobietą na nim przedstawioną jest Lisa Gherardini, żona Francesco del Giocondo. Leonardo poprosił męża, by móc namalować jej obraz. Kobieta była smutna, nosiła żal w sercu z powodu śmierci córeczki. Jej osobowość, jej historia, jej uroda najprawdopodobniej zaintrygowały Leonardo. Faktem jest, że obraz zawiera wiele niewiadomych, może zamyka w sobie całą nieogarniętą naturę Leonardo zdefiniowaną w formie kształtów i tego uśmiechu co magnetyzuje od wieków. 

[adrotate banner=”3″]


Leonardo ostatnie lata swojego życia spędza we Francji. Przenosi się tam na zaproszenie króla Francji – Franciszka I, który bardzo ceni maestro Leonardo i gwarantuje mu spokojne życie w jednej z rezydencji Cloux w Amboise, niedaleko dworu. Ich spotkania mają charakter bardzo przyjacielski, a rozmawiają o wszystkim: o życiu, o filozofii, o mechanice, o przyrodzie, o filozofii, o lataniu… i kto wie o czym jeszcze. 

We Francji Leonardo wraca do malowania. W takiej atmosferze udaje się także dokończyć krajobraz za plecami obrazu Mona Lisa, który jak się uważa, jest krajobrazem Lombardi. To konkretne miejsce znajdujące się dokładnie nad rzeką Adda w miejscowości Paderno (Leonardo przebywał wiele lat w Mediolanie i znał dobrze te okolice).  

Leonardo umiera we Francji 2 maja 1519 roku w Amboise i tam zostaje pochowany.

Obraz Mona Lisa od momentu powstania w 1503 roku towarzyszy Leonardo wszędzie. Jak wynika z faktów, on sam zabiera go ze sobą do Francji. Obraz już tu zostaje, podobnie jak Leonardo.

Mówi się, że obraz ten został najzwyczajniej zakupiony przez króla Francji Franciszka I, podobnie jak inne jego dzieła, i stał się częścią galerii królewskiej.  

Włochy niejednokrotnie zwracały się do Francji o oddanie obrazu Mona Lisa, gdyż jak to tłumaczą, jest on częścią spuścizny kulturalnej tego kraju, jednakże Francja utrzymuje niezmiennie pozycję, że go nie odda. Kilkakrotnie zwracano się także o “pożyczenie” obrazu na różne wystawy, ale i w tym przypadku Louvre był nieugięty. Obraz został wypożyczony kilkakrotnie, ale innym krajom, a nie Włochom. 

Tak się jakoś składa, że większość obrazów Leonardo znajduje się poza granicami Włoch, a jeden jest nawet w Polsce… ale to już zupełnie inna historia. 

Zobacz także: KIM BYŁA DAMA Z ŁASICZKĄ NA OBRAZIE LEONARDO DA VINCI?

Tekst powstał w oparciu o informacje zaczerpnięte z książki “Vita di Leonardo” autorstwa Bruno Nardini

[adrotate banner=”3″]

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy