<style>.lazy{display:none}</style>Gdzie wybrać się na zakupy w Turynie? - Włoski Punkt Widzenia

Gdzie wybrać się na zakupy w Turynie?

Zakupy to bez wątpienia jedna z atrakcji podróży. Chyba każdy z nas lubi pozaglądać do sklepów, żeby zapoznać się, co można kupić w innym kraju czy to do ubrania, czy też do jedzenia. Oto kilka wskazówek i podpowiedzi dla osób zwiedzających Turyn, które pomogą wybrać odpowiednie miejsce w zależności od indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

Centrum Turynu

Jak w każdym dużym mieście, także w Turynie wiele jest restauracji i sklepów rozsianych po Centrum. Wiele z punktów handlowych można znaleźć samemu przechadzając się po ulicach. Istnieją jednak bardziej znane ulice w mieście, o których warto wspomnieć.

Via Roma

Najbardziej reprezentacyjna ulica w Turynie, to położona w samym Centrum via Roma. Via Roma ciągnie się od Głównej Stacji Kolejowej – Porta Nuova aż do głównego centralnego placu miasta – Piazza Castello. Wystarczy krótki spacer po niej, by zrozumieć jak bardzo różni się od innych ulic: eleganckie otoczenie, lśniące kamienne płyty chodnikowe i historyczne, zdobione kamienice. Nie posiada ona tradycyjnego miejsca dla pieszych jak inne ulice, ale spaceruje się tutaj pod wysokimi podcieniami z kolumnami.

Znajdują się tutaj głównie sklepy i butiki z ubraniami i biżuterią, kosmetykami, Apple i Lego Store, ale także zabytkowe i eleganckie kawiarnie obecne tutaj od ponad 100 lat.

Via Roma to bardzo szykowna ulica Turynu, idealna na spacer “zakupowy”

Jeśli nie głowie nam zakupy, to i tak warto przejść się tędy chociaż w celu, by pooglądać zawsze ciekawe i pięknie udekorowane wystawy sklepowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że pod arkadami nigdy nie pada, co może mieć znaczenie zwłaszcza w deszczowe dni.

kafejki z parasolami na pizza san Carlo idealne miejsce na aperitivo
Idąc wzdłuż via Roma natrafia się na elegancki plac Piazza San Carlo
Kawiarnie pod podcieniami na Via Roma w Turynie
Idąc podcieniami na via Roma, można wstąpić na kawę lub drinka do kawiarni historycznej

Via Garibaldi 

Jest to ulica całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Ulica via Garibaldi to w całości pasaż dla pieszych, drugi co do długości w Europie (ok. 1 km).

Ulica ta jest prawie zawsze zatłoczona i porusza się po niej znaczna liczba przechodniów, zarówno mieszkańców miasta jak i turystów. Oprócz sklepów, nieco mniej ekskluzywnych niż na via Roma, znajduje się tutaj wiele kafejek, lodziarni, ciastkarni i punktów, gdzie można coś zjeść. Chyba każdy lokal posiada stoliki pod parasolami. Dlatego przechodząc tędy nie można się śpieszyć, kiedy omija się zygzakiem wszelkiego rodzaju przeszkody, którymi mogą być nawet grupki rozmawiających osób. 

Centrum handlowe Lingotto

Prawie wszystkie centra handlowe w Turynie zlokalizowane są na obrzeżach miasta lub w przylegających do Turynu małych miejscowościach. Istnieje jednak jedno miejsce, które posiada bardzo charakterystyczną lokalizację i strukturę. Jest to centrum handlowe o nazwie Lingotto, nie tak bardzo oddalone od centrum i do którego dochodzi turyńskie metro. Należy wysiąść na stacji Specja lub Lingotto. Można tutaj oprócz zakupów zobaczyć kilka ciekawych rzeczy. Dodatkowo w okolicy znajduje się Muzeum Motoryzacji, do którego można dojść pieszo w około 15 minut.

Budynek to dawna fabryka firmy FIAT, który został zaadaptowany jako powierzchnia usługowa i biurowa. To miejsce może być także pewnego rodzaju atrakcją turystyczną, gdyż mieści się tutaj, oprócz części handlowej i gastronomicznej, galeria sztuki Pinacoteca Agnelli.

Centrum handlowe Lingotto w Turynie
W budynku Centrum handlowe Lingotto w Turynie znajdowała się wcześniej fabryka Fiata
Galeria obrazów w centrum Handlowym Lingotto w Turynie
Galeria obrazów Pinacoteca Agnelli na dachu budynku Lingotto

Z racji, że w budynku była zlokalizowana fabryka samochodów FIAT, na dachu do tej pory znajduje się stary tor do testowania samochodów i dwie rampy po obu stronach toru, którymi wjeżdżały auta. Dzisiaj w tym dość oryginalnym miejscu zaaranżowano zielony ogródek i wystawiono instalacje – eksponaty sztuki współczesnej. Warto tu wstąpić chociażby, aby zobaczyć widok na Alpy i wzgórze turyńskie.

Dodatkową zaletą tego miejsca jest znajdujący się pobliżu inny sklep o nazwie EATALY.
Eataly to znana marka, która sprzedaje typowe produkty włoskie wysokiej jakości z różnych regionów Włoch. Sklep jest bardzo duży i oprócz klasycznych regałów sklepowych z artykułami, wydzielono także część z warzywami, rybami, mięsem. Znajduje się  tutaj także kafejka, pizzeria, ciastkarnia, lodziarnia, pizzeria. Będąc na terenie sklepu można napić się kawy, zjeść śniadanie albo obiad, kolację można kupić także książki kulinarne.
Niektóre ceny artykułów spożywczych mogą być nieco wyższe niż w klasycznym markecie, ale produkty są wyższej jakości.

Wspomnieć należy, że sklep EATALY znajduje się także w centrum na ulicy: Via Lagrange 3 
10123 Torino.

Niedaleko Lingotto znajduje się sklep z artykułami spożywczymi pochodzącymi z różnych regionów Włoch
Niedaleko Lingotto znajduje się sklep z artykułami spożywczymi pochodzącymi z różnych regionów Włoch
W sklepie Eataly znajduje się muzeum firmy Carpano, twórcy wermutu
W sklepie Eataly znajduje się muzeum firmy Carpano, twórcy wermutu

Nie wszyscy wiedzą, ale na terenie sklepu EATALY znajduje się muzeum wermutu Carpano, pierwszego producenta tego trunku i jego wynalazcy. Muzeum znajduje się na pierwszym piętrze, a wstęp jest bezpłatny. By dotrzeć tutaj należy iść za oznaczeniami w sklepie. W kilku salach zgromadzono pamiątki po dawnych właścicielach marki.

Znane i luksusowe marki w Torino Outlet Village

Godnym polecenia miejscem może być dość specyficzne centrum handlowe. Jest to Torino Outlet Village. Znajdują się tutaj ekskluzywne sklepy wielu włoskich marek, ale nie tylko, gdzie można kupić ubrania i obuwie po niższych cenach w porównaniu z butikami na via Roma. W piątek, sobotę i niedzielę można tutaj dojechać autobusem z centrum Turynu (dojazd za opłatą). Miejsce to znajduje się na przedmieściach miasta. Niedużo jest tu jednak kafejek i punktów gastronomicznych.

Outlet Village Torino, konstrukcja zwana obeliskiem jest dobrze widziana z daleka, propozycja gdzie robić zakupy w Turynie
Outlet Village Torino, konstrukcja zwana obeliskiem jest dobrze widziana z daleka

Juventus Sore 

Wielu turystów w Turynie to kibice klubu Juventus, którzy szukają upominków z logo swojej ulubionej drużyny piłkarskiej. W Turynie znajdują się dwa takie sklepy Juventus Store – jeden znajduje się przy stadionie Juventusu Allianz Stadio, natomiast drugi jest w centum na wspomnianej wcześniej via Garibaldi , bardzo blisko Piazza Castello. 

Ostatnio otwarto także trzeci sklep w niedalekim od Turynu miasteczku Vinovo w centrum handlowym Mondojuve, adres: Str. Debouchè 10042 Vinovo TO.

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy