Jaki kolor mają włoskie kryminały?

We Włoszech książki jak: kryminały, sensacja i thriller nazywane są “gialli”, co dokładnie oznacza “żółte”. Oczywiście nie należy rozumieć, że mają żółte okładki czy znaki, wyglądają oczywiście jak wszystkie inne książki.

Nazwa wzięła się stąd, że włoskie wydawnictwo Arnoldo Mondadori w 1929 roku opublikowało cykl książek o tej tematyce właśnie w żółtych okładkach. Nazwa zachowała się do dzisiaj i w każdej bibliotece, księgarni, portalu z książkami używa się właśnie tego określenia – gialli.

Jednym z bardziej znanych i cenionych we Włoszech pisarzy kryminałów jest Andrea Camilleri. Stworzył on postać policjanta, który rozwiązuje na swój sposób wiele zagadek kryminalnych – komisarza Montalbano. Pomimo, że to postać fikcyjna Montalbano to najprawdopodobniej najsłynniejszy i najbardziej lubiany komisarz we Włoszech.

Na podstawie książek nakręcono także serial, którego nowe odcinki są co raz pokazywane we włoskiej telewizji i cieszą się ogromną popularnością wśród publiczności. 

[adrotate banner=”3″]

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy