Krótka historia Juventusu

Juventus to wyraz z języka łacińskiego, który znaczy młodość

Ten klub sportowy został założony 1 listopada 1897 roku w Turynie, we Włoszech. 

Założyli go uczniowie Liceum im. D’Azeglio o profilu humanistycznym. Prezes klubu miał 17 lat a członkowie zaledwie 15. Liceum było elitarne i uczęszczały do niej dzieci elity intelektualnej, arystokracji i burżuazji z Turynu. 

Profil humanistyczny miał w programie wiele godzin łaciny (łacinę do tej pory zdaje się na egzaminie maturalnym). Nic więc dziwnego, że chłopakom do głowy przyszła nazwa łacińska.

Pierwszy strój klubu Juventus, pamiątki w Juventus Muzeum
Pierwszy strój klubu Juventus i pamiątki w Juventus Muzeum

Pierwsza koszulka jaką nosili zawodnicy była różowa. Później piłkarze przyjęli inne barwy: biało – czarne.  

Koszulki miały być wykonane z materiału zamówionego w Nottingham. Kiedy przyszły paczki z zamówionymi koszulkami, ze zdziwieniem odkryto że są biało – czarne, chociaż nikt takich nie zamawiał. Jak widać zostały jednak zaakceptowane i stały się cechą charakterystyczną zawodników tego klubu aż do dzisiaj.


Dużym przełomem dla Juventusu był wybór na prezesa klubu Edoardo Agnelli w 1923 rok, właściciela firmy FIAT. Klub sportowy zaczął zmieniać się i został przekształcony w nowoczesną drużynę sportową, której zaczynały kibicować coraz szersze kręgi kibiców nie tylko z Turynu, ale i z całych Włoch.

Jak się mówi to właśnie Edoardo przewidział i niejako stworzył fenomen sportu, jako widowiska dla publiczności. W zarządzaniu klubem przyjął system nowoczesnej firmy sportowej.

Juventus wygrywając wiele pucharów stawał się coraz bardziej popularny i rozpoznawalny najpierw we Włoszech a później na całym świecie. 

Następnym ważnym krokiem w działalności Juventusu było latach 90-tych przejęcie zarządu klubu przez Umberto Agnelli, który nadał całej działalności wymiar bardziej menadżerski. Klub zaczął być notowany na giełdzie i doczekał się własnego stadionu.

Allianz Stadium czyli stadium klubu piłkarskiego Juventus z Turynu
Allianz Stadium czyli stadium klubu piłkarskiego Juventus z Turynu

Stadion Juventusu znajduje się na przedmieściach Turynu (corso Gaetano Scirea 50, Turyn) i jest to Allianz Stadium ( 41 507 miejsc). Znajduje się tutaj także Juventus Muzeum i Juventus Store gdzie zakupić można pamiątki, ubrania i gadgety z logo klubu.

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy