<style>.lazy{display:none}</style>Muzeum Kawy Lavazza w Turynie - Włoski Punkt Widzenia

Muzeum Kawy Lavazza w Turynie

Pewnie każdemu muzeum kawy Lavazza kojarzy się z producentem kawy. Generalnie tak właśnie jest. Jednakże odwiedzając to miejsce i poznając rodzinę Lavazza, przeglądając album ze zdjęciami wszystko przybiera zupełnie inny aspekt, bardziej ludzki. Zauważa się także pracę wielu pokoleń i tradycję, która przetrwała 120 lat. A wszystko zaczyna się od skromnej palarni kawy założonej przez pana Luigi Lavazza w Turynie.

Muzeum kawy w Turynie – Museo Lavazza powstało w 2018 roku. Mieści się przy głównej siedzibie firmy w dzielnicy Aurora w Turynie na Via Bologna 32. Muzeum to część dużego kompleksu tzw. Nuvola LavazzaZwiedzanie tego miejsca może być jedną z atrakcji turystycznych, jakie należy rozważyć przy planowaniu podróży do Turynu.

Cały kompleks budynków ma wygląd bardzo nowoczesny, jednakże harmonijnie wtapia się w strukturę barokowego Turynu. Jest to zgodne z całą filozofią firmy, która wchodzi pewnym krokiem w przyszłość, nie zapominając o swoich korzeniach. Nawet sam kolor budynku nawiązuje do kawy, nie mówiąc już o kwietnikach i ławkach w kształcie ziarenek kawy na skwerku przed całym kompleksem. 

Główna siedziba firmy Lavazza i przylegające Muzeum Kawy
Główna siedziba firmy Lavazza w Turynie tzw. Nuvola Lavazza

Przy zakupie biletu do muzeum kawy Lavazza zwiedzający otrzymują małą filiżankę w funkcji wirtualnego klucza po muzeum. Służy ona do aktywowania rozsianych po muzeum punktów interaktywnych, w których mamy dostęp do dodatkowych informacji. W jednym przypadku jest to dostęp do wirtualnego albumu rodziny Lavazza, w innym do informacji o uprawie kawy, albo do przeglądu słynnego na cały świat kalendarza Lavazza. Filiżanka zapisuje zdjęcia, które można zrobić w ostatniej sali muzeum, przypominającej sceny z reklamy. 

[adrotate banner=”3″]

Casa Lavazza / Rodzina Lavazza

Zwiedzanie muzeum kawy zaczyna się od poznania założyciela firmy, od pana Luigi Lavazza, którego uśmiechnięte zdjęcie wita przybyłych. 

Luigi Lavazza wita zwiedzających w muzeum kawy w Turynie
Założyciel firmy Luigi Lavazza wita serdecznie wszystkich zwiedzających

Turyn jest ważnym miejscem w historii kultury kawy, gdyż to tutaj w 1884 roku opatentowano maszynę parową do parzenia kawy. W 1894 roku Luigi Lavazza kupuje po raz pierwszy zieloną kawę i zaczyna ją wypalać, a następnie sprzedawać klientom. Od 1897 roku kawę Lavazza zaczyna się pić coraz częściej we włoskich domach. Od tego czasu marka ta wchodzi na stałe na arenę sprzedawców kawy we Włoszech a następnie i na świecie.

W tej części ekspozycji możemy zobaczyć historyczną kawiarnię i eksponaty odnoszące się do pierwszych palarni. 

Muzeum kawy lavazza w Turynie szyld i stara kasa
Firma Lavazza istnieje od 120 lat

La Fabrica / Fabryka

Druga część muzeum kawy to długa sala, gdzie można prześledzić cały proces wytwarzania kawy. Wszystko zaczyna się na plantacji od sadzenia i pielęgnowania samych roślin. W pewnym punkcie jest także małe laboratorium, gdzie mowa o kontroli i tworzeniu mieszanek kawy. Na samym końcu już w fabryce można prześledzić proces pakowania do puszek lub do opakowań próżniowych. 

La Piazza / Kawiarnia

Trzecia część poświęcona jest urządzeniom, dzięki którym parzy się kawę. Można tu zobaczyć pierwszą maszynę parową używaną w kawiarni w Turynie od 1884 roku. 

Muzeum kawy Lavazza w Turynie kawiarnia historyczna
Pierwsze espresso parzono od 1884 r. w Turynie

L’atelier / Reklama

Czwarta część jest bardzo kolorowa i chyba najbardziej widowiskowa, bo nawiązująca do reklamy. Widzimy tutaj pierwsze klipy kręcone jeszcze w latach 60-tych, w których występowały postacie jak Caballero i Carmencita czy też Paolista  (to także nazwa jednego z produktów Lavazza sprzed lat) nierozerwalnie kojarzone z tą kawą po dzień dzisiejszy. 

Muzeum kawy Lavazza w Turynie, Caballero i Carmencita
Caballero i Carmencita to charakterystyczne postacie związane z reklamą kawy Lavazza

Bardzo oryginalną atrakcją tego miejsca jest możliwość zrobienia zdjęcia i zapisania go w postaci cyfrowej na multimedialnej filiżance. 

L’Universo / Wszechświat

Piąte miejsce to zaimprowizowany na schodach ekran, na którym projektowana jest przestrzeń kosmiczna i gwiazdy. Na stole z ekranem touch do multimedialnej filiżanki “zbiera” się z ekranu zdjęcia zrobione w muzeum, natomiast niektóre “gwiazdki” aktywują projekcję krótkiego filmu na dużym ekranie. W tym momencie ma się wrażenie uczestniczyć w widowisku gry kolorów i dzwięków.

Muzeum kawy Lavazza w Turynie reklama kawy
Jedna z kampanii reklamowych kawy Lavazza (zdjęcie otrzymane w muzeum)

Przy znajdującym się przy wyjściu punkcie internetowym można wysłać zdjęcia na konto poczty elektronicznej. 

Coffee Experience

Ostatnim punktem zwiedzania jest prawdziwy bar Lavazza gdzie można skosztować kawowych nowości przygotowywanych w Training Center we współpracy z ekspertami z branży. 

Przy wyjściu z muzeum kawy znajduje się także sklep gdzie można kupić wiele ciekawych pamiątek związanych z marką Lavazza. Nie sprzedaje się tam jednak kawy, ale postery z logo, zabawki, kubki lub filiżanki i wiele innych sympatycznych gadżetów.

Muzeum kawy Lavazza w Turynie filiżanka aktywująca  dosatkowe informacje
Zwiedzający otrzymują interaktywną filiżankę, która umożliwia dostęp do dodatkowych informacji

Z racji, że w muzeum jest wiele miejsc, gdzie zwiedzający mogą korzystać z urządzeń interaktywnych i ekranów touch z ciekawymi materiałami edukacyjnymi, miejsce to jest atrakcyjne dla dzieci. Treść niektórych materiałów są również zrozumiałe bez znajomości języka włoskiego czy angielskiego.

Jak dojecheć: linia 18, 57: przystanek nr 763 PARMA
linia 24, 27, 93/, N57 przystanek nr 1634 ANCONA

[adrotate banner=”3″]

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy

Muzeum Radia i Telewizji w Turynie

Muzeum Radia i Telewizji w Turynie