Piemont region Północnych Włoch

Piemont swoją nazwę zawdzięcza położeniu geograficznemu, pochodzi od włoskich słów ai piedi dei monti – u podnórza gór.

Mapa Piemontu, flaga Piemontu i mapa Włoch

Piemont wł. Piemonte to region położonych w północno – zachodniej części Włoch. Graniczy na północy z regionem Valle d’Aosta i ze Szwajcarią, na wschodzie z regionami: Lombardią i Emilia-Romagna, na południu z regionem Ligurią, natomiast na zachodzie z Francją. 

Piemont – dane ogólne


Powierzchnia: 25.402 km2
Rzeki: Pad, Tanaro, Ticino
Szczyty: Monte Rosa (4.634 m n.p.m.), Gran Paradiso (4.061 m n.p.m.), Monviso (3.841 m n.p.m.)
Jeziora: Lago Maggiore, Lago d’Orta
Stolica: Turyn ( wł. Torino)
Główne miasta: Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Verbania, Vercelli
Ludność: 4.424.467 mieszkańców

Piemont posiada ukształtowanie powierzchni górzyste (pas zachodniego łańcucha Alp i niewielki pas Apeninów) i wyżynne (Langhe, Monferrato) z niewielkim pasem Niziny Padańskiej.  

Jezioro Lago Maggiore Piemontu Włochy
Lago Maggiore znajduje się na granicy dwóch regionów Włoch: Piemontu i Lombardii

Na granicy Piemontu i Lombardii położone jest jezioro Lago Maggiore – drugie pod względem wielkości jezioro we Włoszech. Inne jezioro Piemontu, to położone w rejonie miasta Novara Lago d’Orta.

Główną rzeką Piemontu jest Pad (wł. Po), najdłuższa rzeka Włoch. 

Architektonicznym symbolem Piemontu jest Sacra di San Michele – opactwo św Michała Archanioła zlokalizowana w Sant’Ambrogio di Torino i Chiusa di San Michele.

Opactwo św. Michała Archanioła to symbol Piemontu we Włoszech
Opactwo św. Michała Archanioła majestatycznie góruje nad okolicą w Val di Susa

Turystyka

Piemont to region bardzo atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Wiele jest wytyczonych ścieżek turystycznych czy to w górach, czy na wyżynach. 

Z racji że Piemont to w przewadze region górski, znajduje się tu dużo obiektów przystosowanych do uprawiania sportów zimowych. Co roku przyjeżdża tu wielu turystów z Włoch i zza granicy. W 2006 roku w Turynie odbyła się Olimpiada Zimowa Turyn 2006.

Bardonecchia to miasteczko w górach w Piemoncie we Włoszech
Bardonecchia to miasto odbyło się wiele zawodów w trakcie Olimpiady Zimowej Turyn 2006

Piemont to także dziedzictwo kulturalne, którego wiele zabytków można podziwiać po dzień dzisiejszy – poczynając już od czasów rzymskich i przechodząc po następujące po sobie epoki. Widać to w licznych zabudowach, zamkach, fortecach, które można zwiedzać i podziwiać po dzień dzisiejszy. W regionie wiele jest monumentalnych zamków należących do rodziny królewskiej Savoia tzw. Residenze Sabaude (Rezydencje Sabaudów) wprowadzonych na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. 

Rezydencja Sabauda w Racconigi Piemonte Włochy
Zamek w Racconigi to jeden z wielu wchodzących w skład tzw. Rezydencji Sabaudów

Wymienić także należy tzw. Sacri Monti – Święte Góry. Są to sanktuaria- bazyliki lub duże kościoły, bardzo atrakcyjne pod względem architektonicznym, miejsca kultu religijnego zlokalizowane na szczytach gór (np. Varallo, Oropa). Również Sacri Monti to dziedzictwo Unesco. (Poznaj miasta jak Mondovì i Casale Monferrato)

Piemont zaznacza także swoją obecność na scenie kulinarnej Włoch. To miejsce gdzie powstało wiele produktów lokalnych znanych w całych Włoszech, a także na świecie (zobacz także grissini, zabajone, typowe produkty, czekolada). Oprócz tego produkuje się tutaj wyśmienite wina.

Przygotowanie Agnolotti, typowej dla Piemontu potrawy  we Włoszech
Agnolotti to małe pierożki z nadzieniem mięsnym, potrawa typowa dla Piemontu

Region wysoko zurbanizowany

Znaczny rozwój regionu nastąpił po okresie II Wojny Światowej w wyniku rozwoju przemysłowego, który pociągnął za sobą imigrację ludności z Południa Włoch i z regionu Wenecji Euganejskiej (wł. Veneto). W dzisiejszych czasach duży napływ ludności następuje z Europy Wschodniej, państw Afryki Południowej i Azji. 

Przemysł

Piemont jest regionem wysoce zindustrializowanym, drugim pod względem znaczenia produkcji przemysłowej we Włoszech. Turyn zawsze był kojarzony z Fiatem, jednakże w wyniku zmian polityki firmy i przeniesienia produkcji w inne miejsca stracił swoją dominującą rolę. Dość dobrze rozwinięta jest produkcja tekstylna i ubraniowa (Biella), dobrze rozwija się przemysł spożywczy: wino, słodycze (gdzie prym wiedzie Ferrero z Alby) oraz wyroby mleczarskie. Wysoko rozwinięta produkcja rzemieślnicza: jubilerska (Valenza), wyroby ze srebra (Vercelli), meble (Saluzzo).


wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy