Piemont swoją nazwę zawdzięcza położeniu geograficznemu, pochodzi od włoskich słów ai piedi dei monti – u podnórza gór.
Piemont wł. Piemonte to region położonych w północno – zachodniej części Włoch. Graniczy na północy z regionem Valle d’Aosta i ze Szwajcarią, na wschodzie z regionami: Lombardią i Emilia-Romagna, na południu z regionem Ligurią, natomiast na zachodzie z Francją.
Piemont – dane ogólne
Powierzchnia: 25.402 km2
Rzeki: Pad, Tanaro, Ticino
Szczyty: Monte Rosa (4.634 m n.p.m.), Gran Paradiso (4.061 m n.p.m.), Monviso (3.841 m n.p.m.)
Jeziora: Lago Maggiore, Lago d’Orta
Stolica: Turyn ( wł. Torino)
Główne miasta: Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Verbania, Vercelli
Ludność: 4.424.467 mieszkańców
Piemont posiada ukształtowanie powierzchni górzyste (pas zachodniego łańcucha Alp i niewielki pas Apeninów) i wyżynne (Langhe, Monferrato) z niewielkim pasem Niziny Padańskiej.
Na granicy Piemontu i Lombardii położone jest jezioro Lago Maggiore – drugie pod względem wielkości jezioro we Włoszech. Inne jezioro Piemontu, to położone w rejonie miasta Novara Lago d’Orta.
Główną rzeką Piemontu jest Pad (wł. Po), najdłuższa rzeka Włoch.
Architektonicznym symbolem Piemontu jest Sacra di San Michele – opactwo św Michała Archanioła zlokalizowana w Sant’Ambrogio di Torino i Chiusa di San Michele.
Turystyka
Piemont to region bardzo atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Wiele jest wytyczonych ścieżek turystycznych czy to w górach, czy na wyżynach.
Z racji że Piemont to w przewadze region górski, znajduje się tu dużo obiektów przystosowanych do uprawiania sportów zimowych. Co roku przyjeżdża tu wielu turystów z Włoch i zza granicy. W 2006 roku w Turynie odbyła się Olimpiada Zimowa Turyn 2006.
Piemont to także dziedzictwo kulturalne, którego wiele zabytków można podziwiać po dzień dzisiejszy – poczynając już od czasów rzymskich i przechodząc po następujące po sobie epoki. Widać to w licznych zabudowach, zamkach, fortecach, które można zwiedzać i podziwiać po dzień dzisiejszy. W regionie wiele jest monumentalnych zamków należących do rodziny królewskiej Savoia tzw. Residenze Sabaude (Rezydencje Sabaudów) wprowadzonych na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Wymienić także należy tzw. Sacri Monti – Święte Góry. Są to sanktuaria- bazyliki lub duże kościoły, bardzo atrakcyjne pod względem architektonicznym, miejsca kultu religijnego zlokalizowane na szczytach gór (np. Varallo, Oropa). Również Sacri Monti to dziedzictwo Unesco. (Poznaj miasta jak Mondovì i Casale Monferrato)
Piemont zaznacza także swoją obecność na scenie kulinarnej Włoch. To miejsce gdzie powstało wiele produktów lokalnych znanych w całych Włoszech, a także na świecie (zobacz także grissini, zabajone, typowe produkty, czekolada). Oprócz tego produkuje się tutaj wyśmienite wina.
Region wysoko zurbanizowany
Znaczny rozwój regionu nastąpił po okresie II Wojny Światowej w wyniku rozwoju przemysłowego, który pociągnął za sobą imigrację ludności z Południa Włoch i z regionu Wenecji Euganejskiej (wł. Veneto). W dzisiejszych czasach duży napływ ludności następuje z Europy Wschodniej, państw Afryki Południowej i Azji.
Przemysł
Piemont jest regionem wysoce zindustrializowanym, drugim pod względem znaczenia produkcji przemysłowej we Włoszech. Turyn zawsze był kojarzony z Fiatem, jednakże w wyniku zmian polityki firmy i przeniesienia produkcji w inne miejsca stracił swoją dominującą rolę. Dość dobrze rozwinięta jest produkcja tekstylna i ubraniowa (Biella), dobrze rozwija się przemysł spożywczy: wino, słodycze (gdzie prym wiedzie Ferrero z Alby) oraz wyroby mleczarskie. Wysoko rozwinięta produkcja rzemieślnicza: jubilerska (Valenza), wyroby ze srebra (Vercelli), meble (Saluzzo).