Biblioteka a UNESCO
Biblioteka Królewska wł. Biblioteca Reale znajduje się w jednym ze skrzydeł Pałacu Królewskiego na Piazza Castello w Turynie. Budynek ten stanowi część tzw. Residenze Sabaude czyli struktur pałacowych dynastii Sabaudów Turynu i Piemontu, które wprowadzone są na listę dziedzictwa kultury UNESCO.
Pałac Królewski i przylegające do niego muzea tworzą kompleks Muzea Królewskie Turynu (Musei Reali Torino) a Biblioteka Królewska jest jego częścią.
Trochę historii
Biblioteka zawiera w swoich zbiorach ponad 200.000 pozycji książkowych, zabytkowych map, rycin i ręcznie ilustrowanych rękopisów. O tak bogatą kolekcję zatroszczył się w 1831 roku władca Karol Albert Sabaudzki (ojciec pierwszego króla Włoch Wiktora Emanuela II).
W 1839 r. zakupiono kolekcję Giovanniego Volpato, która wzbogaciła zasoby biblioteki w cenne zbiory rysunków wielkich włoskich i zagranicznych mistrzów. Dużą atrakcją tej kolekcji jest trzynaście rysunków Leonarda da Vinci, do których później dodano słynny “Traktat o locie ptaków” (Codice sul volo degli uccelli).
Biblioteka posiada jeden z najsłynniejszych szkiców Leonardo da Vinci “Autoportret”.
Po II wojnie światowej i po przejściu z ustroju monarchicznego na republikę i po przejęciu własności Sabaudów przez państwo, Biblioteka Królewska stała się biblioteką publiczną.
Jak zwiedzać?
Bibliotekę można zwiedzać w godzinach jej otwarcia, żeby wejść tutaj nie wymagana jest ani rezerwacja, ani żaden bilet, a wejść tu można “z ulicy”.
W ramach zwiedzania biblioteki zobaczyć można główną salę, ale zwiedzający mogą dojść tylko do jej połowy, gdzie umieszczone są dwa globusy. Druga część sali wykorzystana jest dla osób konsultujących książki na miejscu.
Mnie udało się odnaleźć tutaj także polski akcent. Na suficie, gdzie widnieją nazwiska wielkich ze świata nauki, odnalazłam nazwisko Kopernika, po włosku brzmi ono Copernico. Co ciekawe to jedyne polskie nazwisko jakie znam, które zostało przetłumaczone na włoski. Pewnie jest to związane z faktem, że w dziele które napisał po łacinie, także jego nazwisko widnieje w języku łacińskim.
Od 2023 roku w okresie Świąt Wielkanocnych organizowane są za opłatą wizyty z przewodnikiem, w ramach których można zobaczyć znajdujące się w bibliotece rysunki i traktat Leonardo da Vinci, wśród nich jego słynny “Autoportret”. Dzieła te udostępnione są dla zwiedzających tylko przez kilka tygodni w roku, gdyż dłuższa ich ekspozycja na światło powoduje ich niszczenie.
Inne sale biblioteki udostępniane są dla zwiedzających w ramach okolicznościowych wystaw, o których informacje są publikowane na stronie biblioteki i na plakatach w mieście.
Adres Biblioteki:
Biblioteca Reale
P.za Castello, 191, 10122 Torino TO