Jak znaleźć centrum we włoskim mieście?

Podczas turystycznych wojaży, wjeżdzając do miasta, którego nie znamy kierujemy się na ogół do jego centrum. Bo wiadomo: tam najbardziej kolorowe sklepy, najsłynniejsze restauracje, najwięcej do zobaczenia i zwiedzania. 

Via Roma w każdym włoskim mieście

Żeby znaleźć centrum miasta na nawigatorze musimy wybrać jakiś punkt odniesienia, jakąś ulicę. Jeśli jesteście we Włoszech i szukacie centrum “na pewniaka” wpisując ulicę VIA ROMA (ulica Rzymska) dotrzecie nie tylko do miejsce centralnego, ale także na najbardziej reprezentacyjną ulicę w mieście. 

Tło historyczne 

Fakt, iż w każdym włoskim mieście znajduje się ulica poświęcona Rzymowi czyli via Roma, nie jest przypadkiem. Ten zwyczaj związany jest z faktem historycznym i odnosi się do nie tak dawnych wydarzeń. 

Od 1932 roku, zgodnie z ówczesnym prawem, każde włoskie miasto musiało mieć ulicę poświęconą stolicy. Stało się tak na polecenie Mussoliniego, który chciał uczcić swój “Marsz na Rzym” z okazji dziesięciu lat od tego wydarzenia. W ten sposób świętował zbrojną demonstrację, którą przeprowadził w 1922 roku w stolicy, która zapewniła powstanie jego partii we Włoszech.

Nieliczne odstępstwa 

Via Roma to najpopularniejsza ulica w całych Włoszech. W rzeczywistości każde miasto, duże lub małe, poświęciło ulicę Rzymowi, choć istnieją nieliczne wyjątki. 

Największe włoskie miasta bez Via Roma to: Mediolan i Neapol.

Każde miasto indywidualnie i z różnych powodów zdecydowało się na powrót do poprzedniej  nazwy ulicy, tej która obowiązywała przed 1932 rokiem. Niektóre miasta zrobiły to, by zamanifestować niechęć do faszyzmu. Z drugiej strony nie znaczy to, że miasta które zaadoptowały Via Roma faworyzują z faszyzmem. Zwyczaj ten przyjął się i został zaakceptowany, bez wchodzenia w aspekty ideologiczne.

W samym Rzymie istnieje ulica via Roma Libera czyli ulica Wolny Rzym

Via Roma w Turynie

W Turynie via Roma jest bardzo eleganckim i spacerowym pasażem pełnym ekskluzywnych sklepów i eleganckich cukierni. Łączy punkt centralny miasta plac Piazza Castello z Główną Stacją Kolejową Porta Nuova

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy