Jaki jest najpiękniejszy mebel na świecie?

Odpowiedź na pytanie o najpiękniejszy mebel na świecie można znaleźć we Włoszech, w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Turynie, które skupia w swoich zbiorach wiele bardzo pięknych przedmiotów. Przedstawione tu eksponaty mogłyby brać udział w licznych konkursach piękności przedmiotów z dawnych czasów. Tak dużo jest tu rzeczy, których już się dzisiaj nie używa i z ciekawością wnika się jak działały i do czego służyły: porcelanowe naczynia o dziwnych kształtach, kunsztowne pudełeczka z dziwnymi przegródkami czy bufiaste szafki na cienkich nóżkach.

W muzeum można się dowiedzieć, że według międzynarodowej krytyki, najpiękniejszym meblem na świecie jest sekretera wł. doppio corpo a ribalta autorstwa Pietro Piffetti, dzieło wykonane w stylu późnego baroku piemonckiego. 

W muzealnej sali, która została urządzona jak pokój z dawnej epoki, ten najpiękniejszy mebel świata stoi pod ścianą i ma wygląd wysokiej szafki o bogatych zdobieniach i fantazyjnych kształtach. Patrząc na to barokowe arcydzieło sztuki meblarskiej okiem przeciętnego nawet turysty trudno przejść obojętnie obok tak oryginalnego sprzętu. Zaraz po zachwycie nad jego pięknem, przychodzi chęć, by poznać “jak to działa” i “do czego służy”.

Z fotografi w muzeum dowiedzieć się można jak wygląda w formie z otwartymi drzwiczkami i wystawionym blatem do pisania. W tym momencie można zrozumieć, iż mebel służył jako składane biurko i posiadał część na przybory do pisania i papier. W górnej części widać małe półeczki na dokumenty, a w dolnej szufladki, szufladeczki na małe przedmioty albo może na sekretną korespondencję. Dzisiaj pozostaje tylko domyślać się, co pierwotny właściciel przetrzymywał we wnętrzu tej przepięknej sekretery.

Dzieło zostało zamówione jako prezent ślubny. Potwierdza to tematyka zdobień. Jako pierwszy rzuca się w oczy amorek zlokalizowany w najwyższym punkcie mebla, poniżej w punkcie centralnym najwięcej miejsca zajmuje scena zaślubin Aleksandra Wielkiego i Roksany. W innych miejscach, rozłożonych także z boku mebla, meblarz umieścił mniejsze sceny typowe dla życia kobiety i mężczyzny. 

Mebel został wykonany z wielu różnych połączonych z sobą w mistrzowski sposób materiałów. Pochodzący z Turynu Piffetti stosował różne rodzaje drewna: palisandru, bukszpanu, hebanu, orzecha i łączył je z innymi tworzywami jak kość słoniowa i skorupa żółwia

O tym, że jest to najpiękniejszy mebel na świecie zadecydowały także piękne ornamenty. Meble barokowe, a szczególnie te wykonane przez Piffetti, charakteryzowały się wyszukanym i dekoracyjnym stylem z rzeźbionymi i intarsjowanymi ornamentami, często inspirowanymi naturą. 



Intarsja (wł. intarsio – wykładzina) – technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Wstawki umieszcza się w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu.
Źródło: Wikipedia

Zwrócić jeszcze należy uwagę na samą osobę Pietro Piffetti, który był nadwornym stolarzem – artystą króla Carlo Emanuele III w Turynie. W języku włoskim istnieje odrębne słowo na określenie tego zawodu i jest to ebanista, które pochodzi od słowa ebano czyli heban i oznacza ono według słownika online Treccani: “rzemieślnika,  który wykonuje prace w hebanie lub innym szlachetnym drewnie”.  

Piffetti uważany  jest do dzisiaj za jednego z ważniejszych przedstawicieli stolarzy artystycznych (ebanista) tworzących w stylu rokoko we Włoszech. Jego warsztat specjalizował się w produkcji lakierowanych i intarsjowanych mebli, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, najczęściej: orzech, heban i żółw.



Zwiedzając Rezydencje Sabaudzkie w Turynie niejednokrotnie można zauważyć meble wykonane przez Pietro Piffetti. Mnie udało się je dostrzec na Zamku Królewskim, w Palazzo Madama, Villa della Regina, czy też w Regia di Venaria. Łatwo je zawsze rozpoznać wśród innych mebli właśnie przez fakt, że są najprościej mówiąc dużo ładniejsze i zgrabniejsze od innych oraz bogato zdobione. Istne dzieła sztuki meblarskiej.

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy