Corso Francia to najdłuższa ulica Turynu, która ciągnie się przez całą jego długość, prawie od centrum aż do punktu granicznego miasta. Ulica ta nie kończy się jednak w Turynie, ale przecina także inne przylegające do miasta miejscowości – Collegno i Rivoli. Pomimo, że zmienia się miejscowość, nazwa ulicy pozostaje ta sama. Jak podaje Wikipedia i lepiej poinformowani mieszkańcy Turynu, ulica Corso Francia posiadająca 11,75 km długości to najdłuższa w linii prostej ulica w Europie.
Ta długa ulica łączy nie tylko dwa miasta: Turyn i Rivoli, ale także dwa miejsca: dwie rezydencje królewskie dynastii Savoia: Castello di Rivoli i Palazzo Reale w Turynie. Palazzo Reale ( Pałac Królewski ) to główna siedziba władców z Piemontu, który znajduje się w centrum Turynu na placu Piazza Castello.
Połączenie w linii prostej tych dwóch obiektów zlecił jeszcze w 1711 roku ówczesny władca Vittorio Amedeo II.
Palazzo Reale od ulicy Corso Francia dzieli tylko plac Piazza Statuto i ulica via Garibaldi. Jak się okazuje także via Garibaldi posiada swój rekord. Ta mierząca 963 metrów długości ulica, uważana jest za drugą najdłuższą ulicę tylko dla pieszych w Europie, po rue Sainte-Catherine w Bordeaux we Francji (źródło: Wikipedia). Via Garibaldi to znane w całym mieście i często uczęszczane centrum zakupowe pełne sklepów, kafejek, lodziarni. Codziennie można tu spotkać tłumy turystów i miejscowych, którzy spacerują, kupują lub smakują włoską kawę lub lody przy stoliku pod parasolem.
Corso Francia po polsku to Aleje Francuskie.
A jak żyje się na tej najdłuższej w linii prostej ulicy w Europie?
Tą najdłuższą w linii prostej ulicą w Europie codziennie przemieszcza się bardzo duża ilość samochodów, motocykli i rowerów, gdyż w tej części miasta natężenie ruchu jest dość duże. Z uwagi na zanieczyszczenie i hałas nie jest to dobre miejsce spacerowe.
Wyjątkiem może być odcinek biegnący od Piazza Statuto do Piazza Bernini. Ta część posiada szeroki chodnik dla pieszych i wydzieloną drogę dla rowerów, droga wysadzona jest także dwoma szpalerami drzew. Po obu stronach drogi znajdują się ładnie odrestaurowane i bogato zdobione kamienice np. Casa Fenoglio – La Fleur w stylu secesyjnym (we Włoszech secesja zwana jest liberty). Niektóre są bardzo oryginalne. To właśnie tutaj zobaczyć można chyba najczęściej fotografowaną kamienicę w Turynie – Casa della Vittoria, zwaną jednak Casa dei Draghi – Dom Smoków, gdyż smoki są elementem, który powtarza się w ornamentach zdobniczych.