Zamek w Rivoli

Rivoli to małe miasteczko oddalone o niespełna 15 km od Turynu w Piemoncie. Będąc jeszcze w Turynie i jadąc zawsze prosto przez długą ulicę corso Francia bez problemu można tutaj trafić. Największą atrakcją turystyczną Rivoli jest wzgórze i oczywiście wybudowany na nim zamek – Castello di Rivoli.

Czy warto przyjechać do Rivoli?

W niedzielę przyjeżdża tu wielu spacerowiczów z Turynu i okolic. Jest to jedno z wielu popularnych miejsc widokowych. Przed zamkiem jest dość przestronny plac z ławkami, kilka drzewek i bardzo osobliwy widok na cały Turyn. Wystarczy przejść kilka kroków w przeciwną stronę i krajobraz urbanistyczny zostaje zastąpiony naturą. Widać stąd wysokie szczyty Alp – wydaje się, iż są prawie na wyciągnięcie ręki.

Widok na Alpy z zamku w Rivoli
Wzgórze zamku w Rivoli to jeden z wielu punktów widokowych na Alpy

Podążając drogą, nieco wyżej od zamku w Rivoli, dochodzi się do zielonego parku miejskiego. Można także zejść w dół wąską, typowo włoską uliczką, gdzie znajdują się małe sklepiki, galerie i kawiarnie. Zwłaszcza zimą docenia się rozgrzewający smak gorącego zabajone w filiżance w jednym z tutejszych lokali. A wiadomo, że w Piemoncie zabajone smakuje najlepiej, bo to jeden z produktów typowych dla tego regionu.

Zabajone w kawiarni w Rivoli
Gorące zabajone z cukierni w Rivoli

Dla tych, którzy mają ochotę pozwiedzać mogą wybrać się z wizytą do muzeum na zamku w Rivoli, chociaż tutejsze muzeum nie nawiązuje do przeszłości tego miejsca. Wręcz przeciwnie. Zamek poświęcony jest tematom bardzo aktualnym. Ma tutaj siedzibę bardzo oryginalne i prestiżowe Muzeum Sztuki Współczesnej. W zabytkowych salach rozmieszczone są instalacje artystów naszych czasów.

Przyglądając się dokładnie zamkowi widać, że jest on nieco inny od typowych budowli historycznych. Wystające cegły na granicznych ścianach wyglądają jak brzeg wyszarpanego kawałka materiału. Obcięte przy samej bazie kolumny także wydaja się nieco dziwne. Bo bynajmniej nie są to ruiny, ale widać, że niektóre części nie zostały najzwyczajniej dobudowane.

Ciekawą rzeczą, która jest charakterystyczna dla tego miejsca do “oszklona kapsuła widokowa”. Znajduje się na ostatnim piętrze zamku i można do niej wejść by oglądać widok na góry (wejście przy zakupie biletu na zwiedzanie muzeum).

Widok z "kapsuły widokowej" na okolicę i Alpy w Zamku w Rivoli
Widok z “kapsuły widokowej” na okolicę i Alpy.

Dodatkowo przy głównym wejściu z kolumnami znajdują się zawieszone w powietrzu metalowe ramki, a nieco dalej widać trzy kolumny, z których jedna jest zarośnięta mchem. Są to instalacje współczesnych artystów. Zamek w Rivoli i jego okolice to dość zgrana hybryda architektury, sztuki i pejzażu.

Rys historyczny zamku w Rivoli

Początki zamku w Rivoli sięgają XI wieku, był on wybudowany jako twierdza wojskowa. Położenie zamku jest dość strategiczne, położony na wyniosłym wzgórzu i oddalony ok. 15 km od Turynu stanowił dobry punkt obserwacyjny. 

Zamek w Rivoli wejście główne do Muzeum sztuki współczesnej
Przebudowa Zamku w Rivoli nie została całkowicie dokończona

Od 1247 roku stał się własnością Savoia. Zamek był pierwszą siedzibą dworu Księstwa Sabaudii. W XVI wieku dwóm architektom: Carlo i później Amedeo di Castellamonte zostało zlecone przekształcenie go w rezydencję reprezentacyjną. Do kompleksu dobudowano długi budynek mierzący 140 m, który został przeznaczony na książęcą galerię obrazów. 

Dobudowa do Zamku w Rivoli
W dobudowanym budynku miała się mieścić galeria obrazów

W XVIII wieku Vittorio Amedeo II przekazał nadwornemu architektowi Filippo Juvarra wykonanie dużego projektu przekształcenia go w olbrzymi i doniosły kompleks pałacowy. Juvarra zamierzał dobudować przestronną część centralną, usystematyzować tarasy i ogród. Niestety, prace przerwano. 

Dziedziniec zamku w Rivoli i instalacja współczesnego dzieła sztuki
Dziedziniec zamku w Rivoli i instalacja współczesnego dzieła sztuki

W późniejszych latach próbowano wznowić przebudowę zamku w Rivoli, ale problemy techniczne i finansowe oraz okupacja francuska (1795 – 1814) je uniemożliwiły. 

W 1883 roku zamek został zakupiony przez Zarząd Miasta Rivoli. 
Od 1984 roku w zamku Rivoli ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki Współczesnej. 

Rezydencja Sabaudzka

Zamek w Rivoli Castello di Rivoli wchodzi w skład tzw. Rezydencji Sabaudzkich (Residenze Sabaude) czyli reprezentacyjnych siedzib należących do rodu Savoia – władców z Piemontu. Wszystkie te zamki i pałace są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy