Casale Monferrato z racji swojej nazwy może kojarzyć się z winem. Monferrato to słynny w całych Włoszech region, gdzie znajdują się liczne winnice i gdzie produkuje się ten szlachetny trunek. Jeśli komuś uda się zawitać w te okolice, zapraszam chociaż na szybki spacer po centrum Casale.
Casale Monferrato to nieduże miasto położone w rejonie Monferrato, w Piemoncie, nad rzeką Pad. Jak podaje jego historia, w przeszłości było stolicą tego regionu. Otoczone murami miasto posiadało jedną z największych w Europie, jak na ówczesne czasy, budowlę obronną – Cytadelę. Po przejściu w ręce dynastii Savoia straciło status miasta o znaczeniu strategicznym. Jeśli chodzi o architekturę to dominuje styl barokowy, co widać w wyglądzie tutejszych kościołów i domów, które można podziwiać po dziś dzień.
Przechodząc przez długi trakt spacerowy, zamknięty dla ruchu samochodowego, mija się zlokalizowane tu dość liczne eleganckie sklepiki z zadbanymi witrynami, bary, a przy nich stoliki wystawione na zewnątrz, księgarnie. To via Roma, która prowadzi do centralnego placu w mieście. W dni świąteczne i wieczorami jest to popularne miejsce spotkań towarzyskich mieszkańców miasteczka. Spacerują tu całe rodziny z dziećmi, młodzież i przyjezdni.
Przechodząc przez długą ulicę dociera się do centralnego placu w mieście, pochodzącego najprawdopodobniej jeszcze z czasów rzymskich. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic: via Saffi, via Duomo, via Roma e via Lanza. W okresie średniowiecznym było miejscem życia politycznego i handlowego mieszkańców.
Obecnie nazywa się Piazza Mazzini. W centrum znajduje się pomnik króla Carlo Alberto w stroju rzymskim, siedzącego dostojne na koniu z uniesioną do góry ręką, prawdopodobnie na znak pozdrowienia. Powszechnie wśród mieszkańców plac nazywany jest “placem konia”(piazza del Cavallo) z wiadomych względów – wystarczy popatrzeć.
[adrotate banner=”3″]
Niedaleko stąd do zabytkowej katedry w stylu romańsko – gotyckim pod wezwaniem św. Ewazjusza. Pochodzi z przełomu XI i XII wieku, a wyświęcona została w 1107 roku.
Monferrato to część Piemontu szczególnie znana miłośnikom wina. Przejeżdżając przez okolice nie sposób pozostać obojętnym na piękno tego wyżynnego krajobrazu. Ze względu na dogodne warunki klimatyczno-glebowe, na łagodnych stokach wzgórz sadzi się dość obficie krzewy winorośli. To stąd pochodzą te szlachetne wina o dość zdecydowanym smaku i mocno czerwonym kolorze jak: Barbera, Bonarda, Grinolino czy Freisa.
Faktem, który dodatkowo wzmacnia znaczenie i potwierdza piękno tych okolic, jest wprowadzenie rejonów: Monferraro i Langhe-Roero na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Krajobraz winnic Piemontu.