<style>.lazy{display:none}</style>Superga – najwyższa Bazylika Turynu - Włoski Punkt Widzenia

Superga – najwyższa Bazylika Turynu

Superga to jedno z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych miejsc Turynu. Wzgórze ze znajdującą się na jej szczycie barokową Bazyliką, bardzo łatwo rozpoznać z daleka. Jest to także miejsce niezwykle atrakcyjne turystycznie: roztacza się stąd jedyny w swoim rodzaju widok na miasto Turyn i Alpy.

Co to jest Superga?

Superga to wzgórze o wysokości 672 m n.p.m. i trzecie co do wysokości wzgórze Turynu. Na jej szczycie została wybudowana Bazylika Santa Maria delle Grazie – Matki Boskiej Łaskawej, ale wszyscy nazywają ją tak jak wzgórze – Superga. 

Jak powstała Bazylika?

Historia budowy Bazyliki jest bardzo ściśle związana z historią miasta Turynu.  W 1706 roku miasto było oblężone przez wojska francuskie. Chociaż w obronie uczestniczyły sojusznicze wojska austriackie, jednak przewaga była zdecydowanie po stronie nieprzyjaciela. Obrona przychodziła coraz ciężej. Stojący na czele wojska i ówczesny władca książę Vittorio Amedeo II i jego kuzyn Eugenio Savoia-Soisson postanowili z góry przyjrzeć się sytuacji. Wzgórze Superga stanowiło dobry punkt obserwacyjny, z którego dobrze było widać całe miasto i okolicę. 

Zegar na dzwonnicy na Bazylice Superga w Turynie
Fragment dzwonnicy z zegarem na Bazylice Superga

Na szczycie wstąpili do znajdującego się tam małego kościółka poświęconego Matce Boskiej Łaskawej Santa Maria delle Grazie. Książę zaniepokojony sytuacją na placu boju postanowił złożyć przysięgę, że jeśli uda mu się wygrać bitwę na miejscu tego skromnego budynku wybuduje wspaniały kościół w podzięce za wygraną. Tak też się stało – wojska z Piemontu odparły wroga a Vittorio Amedeo II w akcie wdzięczności, powierzył budowę nowego kościoła nadwornemu architektowi Filippo Juvarra

główny ołtarz Bazyliki Superga w Turynie
Główny ołtarz w Bazylice, na którym widać księcia składającego przysięgę

Żeby wybudować tak doniosły budynek, wzgórze zostało obniżone o 40 m, a mały kościółek oczywiście zburzony. Pierwsze prace rozpoczęto w 1717 roku i trwały przez 14 lat. Do nowo wybudowanego kościoła przeniesiono oryginalną drewnianą rzeźbę Matki Boskiej.

Co można zwiedzać przy Bazylice?

Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny. Jest to miejsce kultu religijnego. Na głównym ołtarzu można zauważyć odniesienie do historii Bazyliki. Płaskorzeźba przedstawia moment składania przyrzeczenia przez księcia Vittorio Amedeo II. Przez ołtarz wchodzi się do kaplicy, gdzie znajduje się oryginalna rzeźba drewniana z małego kościółka. W kaplicy nie można robić zdjęć. 

Boczna wieżyczka Superga z dzwonnicą
Wchodząc na kopułę można z bliska zobaczyć dzwonnicę Supergi

Za opłatą (3euro) można wejść po krętych schodach na kopułę Bazyliki. Warto to zrobić zwłaszcza przy dobrej pogodzie, bo roztacza się stąd naprawdę niesamowity widok! Cały łuk majestatycznych gór Alp robi stąd niesamowite wrażenie. 

Turyn włochy widok góry
Widok z Supergi – czy ktoś kiedyś widział piękniejszy?!

Z boku Bazyliki znajduje się wejście do krypty grobów królewskich Tombe Reali. Bazylika stała się miejscem pochówku władców Savoia poczynając od Vittorio Amedeo II. W podziemnej kaplicy znajdują się groby królów, książąt ich małżonek i ich dzieci. Wejście tylko z przewodnikiem i za opłatą.

Zwiedzanie tej części obejmuje także dość zaskakujące i ciekawe miejsce. Jest to pomieszczenie z rozwieszonymi na ścianach portretami wszystkich papieży jacy zasiadali na tronie Piotrowym. Zestawienie jest zawsze uaktualniane w miejscu centralnym portretem obecnego papieża.

Superga i Gran Torino

Superga to miejsce bardzo często odwiedzane przez… miłośników piłki nożnej. Jest nieco owiane legendą i traktowane jako pewnego rodzaju piłkarskie miejsce pamięci. A wszystko to za przyczyną tragicznego wypadku lotniczego jaki tu miał miejsce.

Wszystko wydarzyło się 4 maja 1949 roku kiedy drużyna piłkarska z Turynu o nazwie Gran Torino wracała z meczu w Portugalii małym samolotem. Drużyna była uważana za najsilniejszą we Włoszech w historii powojennej, wróżono jej błyskotliwą karierę. Pogoda była bardzo niesprzyjająca, gęsta mgła uniemożliwiała widoczność.

Zdjęcie drużyny Gran Torino na Superdze
Superga to miejsce gdzie rozbił się samolot z drużyną Gran Torino

Wydarzyło się nieszczęście – samolot rozbił się o dolny nasyp Bazyliki i stanął w płomieniach. W wypadku zginęła cała drużyna i wszyscy pasażerowie. Prawdziwa tragedia i nieopisany ból zwłaszcza świata piłkarskiego trwa do dnia dzisiejszego. Nowe generacje młodych fanów piłki nożnej odwiedza to miejsce i poznaje jego historię.

“Spadkobiercą” drużyny Gran Torino w dzisiejszym świecie sportu jest drużyna Toro (wł. toro – byk). To drugi klub sportowy Turynu obok Juventusu. Wielu miłośników sportu uważa, że to właśnie ta drużyna przejęła całą spuściznę sportową i zasady jakimi kierowała się owiana legendą Gran Torino.

Znak drużyny Toro przy bazylice Superga
Byk to symbol drużyny Toro uważanej za “spadkobiercę” Gran Torino. Odwiedzający to miejsce naklejają naklejki drużyn, którym kibicują

Przybywa tutaj wielu kibiców z całych Włoch, czasami zostawia jakiś drobiazg, pamiątkę drużyny której kibicuje na znak pamięci. Dlatego w tym miejscu zawsze wiele jest maskotek, nalepek i szalików z nazwami ulubionych drużyn. Miejsce to urosło do rangi “sanktuarium piłkarskiego”. 

Na tablicy pamiątkowej przeczytać można nazwiska wszystkich, którzy zginęli w wypadku. 

Jak dojechać do Bazyliki?

Do Bazyliki można wygodnie dojechać (i zjechać) kolejką wybudowaną specjalnie dla turystów jeszcze w 1884 roku. Sama podróż tą historyczną kolejką jest swojego rodzaju atrakcją. Bilety można zakupić na miejscu, w kasie na stacji. Przy stacji kolejki znajduje się bezpłatny parking dla pasażerów. 

Nazwa przystanku Sassi pochodzi od nazwy dzielnicy Turynu, w którym się znajduje, natomiast nazwa kolejki to Tranvia Sassi- Superga. Tranvia to kolej zębata, charakteryzuje się występowaniem trzeciej, centralnej szyny zębatej. Ta konstrukcja wykorzystywana jest w przypadku trasy o dużym nachyleniu. Tutaj nazywa się ją Dentiera (wł. dente – ząb).

Stacja kolejki zębatej Sassi Superga w Turynie
Kolejka Sassi – Superga wozi turystów na Superga od 1884 roku

We wtorek kolejka nie kursuje, ale tuż obok stacji znajduje się autobus miejski lini 79, który kursuje na trasie Sassi – Superga i można nim wygodnie dojechać i zjechać ze wzgórza. 

Inną opcją jest dojazd własnym samochodem. Przy Bazylice znajduje się dość duży parking dla samochodów, ale w dniach szczytu turystycznego lub w niedzielę ciężko o miejsce.

Bazylika Superga w Turynie
Majestatyczna Bazylika Superga w Turynie to przykład budowli barokowej

Czy wiesz, że…

…Superga to także buty. Powstała w 1911 roku firma z Turynu przyjęła na cześć wzgórza nazwę Superga. Wykonywała wyroby z gumy wulkanizowanej. Jako pierwsza zaczęła produkować buty z płótna z gumową podeszwą. Okazały się one szczególnie wygodne i odpowiednie do aktywności sportowej. Do dzisiaj marka Superga jest powszechnie znana.

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy