<style>.lazy{display:none}</style>Muzeum Motoryzacji w Turynie - Włoski Punkt Widzenia

Muzeum Motoryzacji w Turynie

Muzeum Motoryzacji w Turynie powstało w 1932 roku, jest jednym z najsłynniejszym na świecie w swojej dziedzinie. W rankingu tygodnika “The Times” z 2013 roku znajduje się w gronie 50 najważniejszych muzeów świata. 

Co to jest MAUTO?

Museo Nazionale dell’AutomobileNarodowe Muzeum Motoryzacji w Turynie w skrócie nazywa się MAUTO. Znajduje się w dzielnicy Lingotto, dzielnicy w której zlokalizowana jest także fabryka samochodów FIAT. 

Zabytkowe auto w muzeum motoryzacji w Turynie
W muzeum dekoracje dostosowane są do epoki zabytkowych aut

Siedziba Muzeum Motoryzacji to budynek o nowoczesnej architekturze, wybudowany na jego potrzeby. Oprócz części muzealnej mieści się tutaj także archiwum z dokumentacją o pojazdach, osobach i wydarzeniach z historii motoryzacji, wiele oryginalnych i unikatowych monografii, które muzeum posiada na wyłączność. W bibliotece przechowywane są bardzo stare książki z dziedziny początku mechaniki i fizyki z okresu między XVI – XIX w.

Dlaczego Turyn?

To pytanie może przyjść do głowy każdemu, zwłaszcza tym którzy nie kojarzą Turynu z żadnym faktem, lub nigdy tu nie byli. Należy wiedzieć, że Turyn od zawsze kojarzy się z przemysłem samochodowym, a to za sprawą, że tutaj powstała fabryka FIAT-a. Skrót FIAT to Fabbrica Italiana Automobili Torino.

Święty Krzysztof patron kierowców wykonany z części samochodowych w Muzeum motoryzacji w Turynie
Bardzo oryginalne wykonanie “rzeźby” św. Krzysztofa, patrona kierowców


Muzeum Motoryzacji w Turynie zostało założone w 1932 roku przez Cesare Goria Gatti i Roberto Biscaretti di Ruffia. Oprócz faktu, że panowie byli współzałożycielami FIAT-a i Automobilklubu, należeli do grona wielkich miłośników motoryzacji. Muzeum pierwotnie było dedykowane Carlo Biscaretti di Ruffia (syn Roberta), ale obecnie zaszczyt ten przypadł Giovanniemu Agnelli.
Giovanni Agnelli był znanym przedsiębiorcą, jednym z założycieli firmy FIAT i jej głównym prezesem.

Stary samochód Fiat w muzeum automobilizmu w Turynie
Wiele eksponatów w muzeum to samochody z marką FIATZwiedzanie Muzeum Motoryzacji

Muzeum Motoryzacji w Turynie może przez niektórych być nazywane muzeum starych albo zabytkowych samochodów. Nie będzie to prawdą. Główną ideą prezentacji zebranych tu eksponatów jest poznanie historii motoryzacji i przekazanie tej wiedzy nowym pokoleniom, oraz wzbogacenie jej w przesłanie o przyszłość i troskę o naszą planetę.

Samochód w Muzeum Motoryzacji w Turynie
Sztuka projektowania samochodu

Kolekcja liczy 200 oryginalnych aut 80 różnych marek. Przedstawiona tutaj historia motoryzacji to nie tylko historia środka transportu, ale prawdziwa podróż w czasie i nawiązania do wielu wydarzeń, które miały wpływ na losy świata. Odnajdziemy to odniesienia np. do szerokich dróg amerykańskich, lat 60-tych, ale także do obalenia Muru Berlińskiego.

Turyn Muzeum Automobilizmu amerykańskie auta zabytkowe
W kolekcji znajdują się auta z różnych krajów

Zwiedzanie rozpoczyna się od najwyższego piętra i od najbardziej odległego w czasie momentu historycznego, kiedy nie istaniało jeszcze słowo samochód. Istniała idea, a może raczej marzenie, że coś może samo jechać. Żyli też ludzie, którzy mieli już te marzenia. Niektórzy nawet próbowali je wprowadzić w życie, z różnym skutkiem.

Wśród pierwszych eksponatów odniesienie do jednego z najbardziej genialnych umysłów w dziejach ludzkości – Leonardo da Vinci – marzyciel, wynalazca i inżynier w jednej osobie. W Muzeum Motoryzacji na podstawie notatek i rysunków Leonardo zrekonstruowano pojazd, który stanowi jeden z prototypów pojazdu samobieżnego.

Muzeum motoryzacji w Turynie różowy kabriolet
W kolekcji nie brakuje oryginalnych aut na różne okazje

W dalszej części rekonstrukcja starej fabryki samochodów. Jesteśmy w Turynie, więc wiadomo, że pierwsze sale to nawiązanie do rodzimej fabryki FIATa. Sala stylizowana jest na stary warsztat z ustawionymi zabytkowymi autami. Ten specyficzny garaż to nie tylko składanie samochodów, jest tu także wydzielone miejsce gdzie się projektuje, bo wiadomo że to dopiero początek. 

Zabytkowe auto w muzeum motoryzacji w Turynie
Sala nawiązująca do wielkich produkcji filmowych kina przedwojennego

Następne sale to chronologiczna wędrówka przez światowe wydarzenia historyczne w kontekście używanych samochodów. Ten sposób widzenia różnych przejść epokowych i przypisywanie im odpowiednich samochodów to bardzo ciekawa interpretacja historii.

Nie brakuje także ekspozycji nawiązujących do wielkich niewiadomych naszych czasów, jak zniszczenie środowiska, zmiany klimatyczne i być może księżycowy krajobraz jaki nas czeka w przyszłości. W tej części umieszczono modele eksperymentalne i nawiązanie do tendencji, które są w trakcie badań. Jest to znak, że poszukiwanie nowych źródeł energii jest w toku i jeszcze nie wszystko zostało powiedziane w tej kwestii.

Różne rodzaje kół z różnych epok
“Ewolucja koła” w Muzeum Motoryzacji w Turynie

Pierwsze piętro natomiast to nawiązanie do innych dziedzin związanych i zainspirowanych autami. Znajdziemy tu samochód rozłożony na części, silniki, koła, ale także inne elementy jak przemysł, sztukę, sport.

Silnik samochodowy w muzeum motoryzacji w Turynie
W muzeum znajduje się także sala z częściami samochodowymi

Chyba najbardziej imponującą i ekscytującą salą jest ta poświęcona wyścigom samochodowym. Zastosowanie efektów audio – wideo wkomponowanych w scenografię samochodów wyścigowych z różnych epok bardzo wpływa na wyobraźnię. Ma się wrażenie, że samochody ruszają i słychać ten charakterystyczny ryk motorów!

Samochód wyścigowy w Muzeum Motoryzacji w Turynie
Sala poświęcona wyścigom samochodowym

Ostatnim przystankiem w zwiedzaniu jest parter. To miejsce poświęcone jest na design i projektowanie samochodów. Tutaj także znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona czołowym włoskim projektantom samochodów.

Polski akcent w muzeum

W zbiorach muzeum znajduje się także jeden samochód polskiej marki. Jest to nasza polska Syrenka. Nie stanowi jednak części ekspozycji stałej. Wraz z innymi samochodami, które są na stanie muzeum i nie wchodzą w skład podstawowego zwiedzania znajduje się w Garażu Muzeum. O dodatkowe zwiedzanie Garażu należy zapytać w kasie.

Zasoby online Muzeum Motoryzacji

Muzeum posiada katalog online wszystkich posiadanych samochodów kolekcji, gdzie także do wglądu podstawowe dane każdego samochodu. Na stronie muzeum znajduje się także katalog dokumentacji i biblioteki.

Samochód w stylu amerykańskim w Muzeum Motoryzacji w Turynie
Samochód z amerykańskich ulic w Muzeum Motoryzacji

Adres Muzeum Motoryzacji

Museo Nazionale dell’Automobile
Corso Unità d’Italia 40
40-10126 Torino, Italia

Strona web: www.museoauto.it

Ze względu na restrykcje związane z pandemią, zawsze przed wizytą w jakimkolwiek muzeum, zaleca się skontrolować dni i godziny otwarcia na jego stronie web.


Turyn centrum, stolica regionu Piemont

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy