Muzeum Motoryzacji w Turynie powstało w 1932 roku, jest jednym z najsłynniejszym na świecie w swojej dziedzinie. W rankingu tygodnika “The Times” z 2013 roku znajduje się w gronie 50 najważniejszych muzeów świata.
Co to jest MAUTO?
Museo Nazionale dell’Automobile – Narodowe Muzeum Motoryzacji w Turynie w skrócie nazywa się MAUTO. Znajduje się w dzielnicy Lingotto, dzielnicy w której zlokalizowana jest także fabryka samochodów FIAT.
Siedziba Muzeum Motoryzacji to budynek o nowoczesnej architekturze, wybudowany na jego potrzeby. Oprócz części muzealnej mieści się tutaj także archiwum z dokumentacją o pojazdach, osobach i wydarzeniach z historii motoryzacji, wiele oryginalnych i unikatowych monografii, które muzeum posiada na wyłączność. W bibliotece przechowywane są bardzo stare książki z dziedziny początku mechaniki i fizyki z okresu między XVI – XIX w.
Dlaczego Turyn?
To pytanie może przyjść do głowy każdemu, zwłaszcza tym którzy nie kojarzą Turynu z żadnym faktem, lub nigdy tu nie byli. Należy wiedzieć, że Turyn od zawsze kojarzy się z przemysłem samochodowym, a to za sprawą, że tutaj powstała fabryka FIAT-a. Skrót FIAT to Fabbrica Italiana Automobili Torino.
Muzeum Motoryzacji w Turynie zostało założone w 1932 roku przez Cesare Goria Gatti i Roberto Biscaretti di Ruffia. Oprócz faktu, że panowie byli współzałożycielami FIAT-a i Automobilklubu, należeli do grona wielkich miłośników motoryzacji. Muzeum pierwotnie było dedykowane Carlo Biscaretti di Ruffia (syn Roberta), ale obecnie zaszczyt ten przypadł Giovanniemu Agnelli.
Giovanni Agnelli był znanym przedsiębiorcą, jednym z założycieli firmy FIAT i jej głównym prezesem.
Zwiedzanie Muzeum Motoryzacji
Muzeum Motoryzacji w Turynie może przez niektórych być nazywane muzeum starych albo zabytkowych samochodów. Nie będzie to prawdą. Główną ideą prezentacji zebranych tu eksponatów jest poznanie historii motoryzacji i przekazanie tej wiedzy nowym pokoleniom, oraz wzbogacenie jej w przesłanie o przyszłość i troskę o naszą planetę.
Kolekcja liczy 200 oryginalnych aut 80 różnych marek. Przedstawiona tutaj historia motoryzacji to nie tylko historia środka transportu, ale prawdziwa podróż w czasie i nawiązania do wielu wydarzeń, które miały wpływ na losy świata. Odnajdziemy to odniesienia np. do szerokich dróg amerykańskich, lat 60-tych, ale także do obalenia Muru Berlińskiego.
Zwiedzanie rozpoczyna się od najwyższego piętra i od najbardziej odległego w czasie momentu historycznego, kiedy nie istaniało jeszcze słowo samochód. Istniała idea, a może raczej marzenie, że coś może samo jechać. Żyli też ludzie, którzy mieli już te marzenia. Niektórzy nawet próbowali je wprowadzić w życie, z różnym skutkiem.
Wśród pierwszych eksponatów odniesienie do jednego z najbardziej genialnych umysłów w dziejach ludzkości – Leonardo da Vinci – marzyciel, wynalazca i inżynier w jednej osobie. W Muzeum Motoryzacji na podstawie notatek i rysunków Leonardo zrekonstruowano pojazd, który stanowi jeden z prototypów pojazdu samobieżnego.
W dalszej części rekonstrukcja starej fabryki samochodów. Jesteśmy w Turynie, więc wiadomo, że pierwsze sale to nawiązanie do rodzimej fabryki FIATa. Sala stylizowana jest na stary warsztat z ustawionymi zabytkowymi autami. Ten specyficzny garaż to nie tylko składanie samochodów, jest tu także wydzielone miejsce gdzie się projektuje, bo wiadomo że to dopiero początek.
Następne sale to chronologiczna wędrówka przez światowe wydarzenia historyczne w kontekście używanych samochodów. Ten sposób widzenia różnych przejść epokowych i przypisywanie im odpowiednich samochodów to bardzo ciekawa interpretacja historii.
Nie brakuje także ekspozycji nawiązujących do wielkich niewiadomych naszych czasów, jak zniszczenie środowiska, zmiany klimatyczne i być może księżycowy krajobraz jaki nas czeka w przyszłości. W tej części umieszczono modele eksperymentalne i nawiązanie do tendencji, które są w trakcie badań. Jest to znak, że poszukiwanie nowych źródeł energii jest w toku i jeszcze nie wszystko zostało powiedziane w tej kwestii.
Pierwsze piętro natomiast to nawiązanie do innych dziedzin związanych i zainspirowanych autami. Znajdziemy tu samochód rozłożony na części, silniki, koła, ale także inne elementy jak przemysł, sztukę, sport.
Chyba najbardziej imponującą i ekscytującą salą jest ta poświęcona wyścigom samochodowym. Zastosowanie efektów audio – wideo wkomponowanych w scenografię samochodów wyścigowych z różnych epok bardzo wpływa na wyobraźnię. Ma się wrażenie, że samochody ruszają i słychać ten charakterystyczny ryk motorów!
Ostatnim przystankiem w zwiedzaniu jest parter. To miejsce poświęcone jest na design i projektowanie samochodów. Tutaj także znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona czołowym włoskim projektantom samochodów.
Polski akcent w muzeum
W zbiorach muzeum znajduje się także jeden samochód polskiej marki. Jest to nasza polska Syrenka. Nie stanowi jednak części ekspozycji stałej. Wraz z innymi samochodami, które są na stanie muzeum i nie wchodzą w skład podstawowego zwiedzania znajduje się w Garażu Muzeum. O dodatkowe zwiedzanie Garażu należy zapytać w kasie.
Zasoby online Muzeum Motoryzacji
Muzeum posiada katalog online wszystkich posiadanych samochodów kolekcji, gdzie także do wglądu podstawowe dane każdego samochodu. Na stronie muzeum znajduje się także katalog dokumentacji i biblioteki.
Adres Muzeum Motoryzacji
Museo Nazionale dell’Automobile
Corso Unità d’Italia 40
40-10126 Torino, Italia
Strona web: www.museoauto.it
Ze względu na restrykcje związane z pandemią, zawsze przed wizytą w jakimkolwiek muzeum, zaleca się skontrolować dni i godziny otwarcia na jego stronie web.