Turyn i jego zwiedzanie, 10 najważniejszych muzeów

Turyn to bogate w atrakcje miasto, a jego zwiedzanie może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest wizyta w muzeach. Z racji, że jest ich bardzo dużo i ciężko wybrać odpowiednie dla własnych zainteresowań, w poniższym tekście znajduje się krótki opis 10 najczęściej odwiedzanych. Wszystkie propozycje wymagają zakupu biletu (tylko w przypadku Supergi opcjonalne). 

Ważna informacja: w poniedziałek znaczna większość muzeów jest zamknięta, w środę zamknięte jest Juventus Muzeum.

Muzeum Egipskie

To muzeum o rekordowej liczbie odwiedzających w Turynie, jest znane w całych Włoszech. Powstałe w 1824 roku jest najstarszym tego typu na świecie i drugim co do ważności i wielkości zbiorów po Kairze w Egipcie. Powstało w wyniku zainteresowania kulturą egipską władców z rodu Savoia.

Muzeum Egipskie w Turynie

Muzeum jest bardzo nowoczesne i dobrze zorganizowane, zwłaszcza po niedawnej reorganizacji zbiorów. Zauważa się dużą troskę o sposób zaprezentowania eksponatów w szklanych szafach. Zwiedzający wraz z biletem otrzymują rodzaj elektronicznego przewodnika wielkości telefonu komórkowego (możliwość używania własnych słuchawek) z nagraniami wideo; wśród języków: włoski, angielski, niemiecki, francuski, chiński, arabski.

Wśród eksponatów wiele przedmiotów życia codziennego, rzeźb, sarkofagów, mumii pochodzących z grobowców egipskich. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie zwiedzania można także zobaczyć stanowisko gdzie naukowcy, wykorzystując nowoczesne narzędzia pomiarowe, badają niektóre z eksponatów. Muzeum posiada wiele stanowisk, gdzie wyświetlane są krótkie filmy, dotyczące życia starożytnych Egipcjan lub eksponatów.

Mole Antonelliana

Symbol Turynu to majestatyczna budowla Mole Antonelliana

To budynek-symbol Turynu. Ta wysoka  na 167 m konstrukcja była przez pewien czas najwyższym budynkiem zbudowanym z cegły w Europie i do tej pory stanowi punkt odniesienia dla całego miasta. Nazwa pochodzi od architekta Alessandro Antonellego, który zaprojektował synagogę dla uczczenia przyznania praw społeczności wyznania żydowskiego. W trakcie budowy obiekt okazał się dość kosztowny i zaniechano dalszych prac. Zakupiona przez Władze Miasta zostaje ukończona przez syna architekta - Costanzo Antonellego. 

Kolejka przed kasą do Muzeum Kina i Mole Antonelliana w Turynie

Mole jest siedzibą Muzeum Narodowego Kina. Wewnątrz budynku zamontowana jest oszklona winda, która zawozi na taras widokowy. Z góry można podziwiać przepiękną panoramę miasta, a przy dobrej pogodzie z jednej strony łańcuch Alp, a z drugiej wzgórza turyńskie.

Przy zakupie biletu można wybrać jedną z trzech opcji zwiedzania: wjazd na taras widokowy, wizytę w muzeum, albo jeden bilet na odwiedzenie tych dwóch miejsc.

Muzeum Kina

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale to Turyn był zalążkiem kina we Włoszech. Tak jak obecnie Hollywood jest światowym centrum produkcji filmowej tak w okresie kina niemego taką pozycję posiadał Turyn. Kręcono tu bardzo dużo filmów, a w mieście mieszkało wiele gwiazd filmowych.

Wnętrze Muzeum Kina w Turynie

Muzeum jest magiczne. Wszędzie panuje półmrok, jak w sali kinowej a oświetlone są eksponaty. Pobyt tutaj to podroż w czasie, podróż do korzeni, ruszających się obrazów, teatrzyku cieni, magicznych latarni, złudzeń optycznych i pierwszych czarno - białych filmów. W głównej sali, gdzie widać windę panoramiczną ustawione są leżanki, a na dużych ekranach wyświetlane są fragmenty kultowych filmów. Jak na kino przystało, wiele jest ekranów i scenek jak na planie filmowym. Można także podziwiać prawdziwą atrakcję - postać bożka wykorzystanego jako rekwizyt w filmie “Cabiria” produkcji oczywiście turyńskiej. 


Jak wspomniano już wcześniej, mieści się w budynku Mole Antonelliana. Strona muzeum.

Superga

Superga to nazwa wzgórza, które wznosi się nad miastem. Łatwo je rozpoznać, bo na jej szczycie wybudowano majestatyczną bazylikę, której zarys widać z daleka. Wybudowana została na znak wdzięczności po zwycięstwie nad Francuzami w 1706 roku. 

Bazylika Superga

Miejsce to jest dość często odwiedzane przez turystów, ze względu na jedyny w swoim rodzaju, widok na miasto i Alpy. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, płatne jest wejście na taras widokowy przy kopule.

Pod bazyliką znajduje się kaplica gdzie pochowani są członkowie rodziny królewskiej Savoia oraz sala z portretami wszystkich papieży - zwiedzanie tylko z przewodnikiem (o ile mi wiadomo tylko w języku włoskim) i za opłatą. 

Wzgórze Superga, miejsce upamiętniające tragedię Grande Torino

Superga to miejsce szczególnie drogie fanom piłki nożnej. 4 maja 1949 roku w gęstej mgle rozbił się o stok wzgórza samolot przewożący drużynę piłkarską “Grande Torino” po meczu w Portugalii. W wypadku zginęli wszyscy przebywający na pokładzie. Klub ten w chwili katastrofy był u szczytu kariery, a piłkarze powszechnie znani i cenieni za swoje umiejętności. Po wypadku zdarzenie przybrało znamiona legendy i stało się niemal przedmiotem piłkarskiego kultu. Do tej pory przychodzi tu wiele osób, by odwiedzić to miejsce. 

Na szczyt wzgórza wjechać można samochodem, choć niekiedy pojawiają się problemy z zaparkowaniem. Alternatywą dostania się tutaj jest wjazd kolejką, która stanowi także niejaką atrakcję turystyczną. Strona Supergi

Castello Reale

Zamek Królewski znajduje się w samym centrum miasta na Piazza Castello. Jest to główna siedziba dynastii Savoia, więc chyba nie trzeba przekonywać o bogactwie wnętrz tego obiektu. Na uwagę zasługuje szczególnie Armeria, czyli zbrojownia gdzie zebrano reprezentacyjne zbroje rycerskie oraz kolekcję białej broni. 

Widok na Pałac Królewski w Turynie i plac Piazza Castello

W ramach zwiedzania zamku zawarta jest wizyta w Kaplicy Całunu Turyńskiego, udostępniona zwiedzającym od niedawna. Zamknięta była na skutek zniszczeń, jakie spowodował duży pożar tego obiektu, którego oznaki jeszcze widać. W kaplicy podziwiać można odnowioną przepiękną kopułę autorstwa Guarino Guarini.

Przy zakupie biletu można wybrać opcję zwiedzania samego zamku lub za zwiększoną opłatą wszystkie obiekty wchodzące w skład kompleksu zamkowego (galerię obrazów Galleria Sabauda, Muzeum Starożytności). Gratis wejście do ogrodu królewskiego. Strona muzeum.

Reggia di Venaria

Reggia di Vanaria to olbrzymi kompleks zamkowy zlokalizowany w leżącym tuż przy Turynie (praktycznie peryferia) małym miasteczku Venaria Reale. Zaliczyłam to miejsce do muzeów turyńskich, gdyż dochodzą tu autobusy miejskie (linia 11, przejeżdża przez centrum). Nie wszyscy o tym wiedzą i łatwo przeoczyć ten przepiękny kompleks pałacowy i przylegające do niego ogrody.

Reggia di Venaria to rezydencja królewska rodziny Savoia

Podobnie jak Castello Reale, jest to rezydencja królewska rodu Savoia z przepięknym i rozległym ogrodem (wstęp także za opłatą). Bardzo często można podziwiać tu rzeźby lub instalacje sztuki współczesnej. 

Bogactwo i wystrój Reggia można stawić na równi z Castello Reale, a szczególne miejsce, które z pewnością zapadnie w pamięć to długa sala - Galleria di Diana

By zwiedzać Scuderia należy zakupić dodatkowy bilet. Można tu zobaczyć gondolę używaną przez rodzinę królewską na rzece Pad tzw. Bucintoro i karety królewskie. Strona muzeum.

Muzeum Motoryzacji 

Turyn historycznie jest związany z fabryką samochodów FIAT, zrozumiałą więc rzeczą jest iż tego typu atrakcje są oferowane właśnie w tym mieście. 

Zlokalizowane w nowoczesnym budynku na kilku poziomach muzeum, jest jednym z bardziej znanych na świecie. Zaprezentowana ekspozycja, waloryzuje podejście techniczno - naukowe do motoryzacji, jednym z pierwszych eksponatów jest rekonstrukcja wehikułu zaprojektowanego przez Leonardo Da Vinci.

Muzeum Automobilizmu w Turynie

 Muzeum jest bardzo “fotogeniczne” i każdy model samochodu posiada odpowiednio zaaranżowaną dekorację. Kolekcja liczy 200 oryginalnych samochodów i 80 różnych marek. Znaleźć można także polskie akcenty: trabant ze znaczkiem polskiej firmy ubezpieczeniowej w scence obalenia Muru Berlińskiego oraz polska Syrenka, która całkiem nieźle się prezentuje przy “koleżankach” z Zachodu. Na uwagę zasługuje wiele ciekawych filmów, które przedstawiają realia i czasy, kiedy samochody były w użytku. Muzeum nie jest dedykowane tylko fanom motoryzacji, ale zadaje sobie pytanie o przyszłość rozwoju technologii na świecie. 

Muzeum znajduje się w okolicy największego w mieście kompleksu szpitalnego, mogą być problemy z zaparkowaniem samochodu. W okolice obiektu można dojechać metrem i przesiąść się w autobus lub ewentualnie przejść pieszo. Strona muzeum

GAM - Galleria d’Arte Moderna e Contemporanea

GAM Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie

Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, powszechnie nazywanej GAM. Turyn to pierwsze miasto we Włoszech, które otworzyło muzeum poświęcone temu rodzajowi sztuki. Wcześniej mieściło się w budynku Mole Antonelliana, potem wybudowano budynek, który jest obecną siedzibą. Muzeum posiada przestronne i duże sale, niezbędne do zaprezentowania tego typu sztuki. Ekspozycja stała mieści się na dwóch piętrach. Muzeum bardzo często organizuje bardzo ciekawe wystawy znanych twórców światowej sławy włoskich i zagranicznych (przed wizytą dobrze jest odwiedzić stronę muzeum).

Z racji że sztuka nowoczesna, a szczególnie współczesna może nie być tak łatwo zrozumiana jak inne jej rodzaje, dlatego wizytę w muzeum polecam osobom, które są naprawdę jej miłośnikami... bądź lubią być zaskakiwane. 

Palazzo Madama

Schody wejściowe w muzeum Palazzo Madama w Turynie

Palazzo Madama to najbardziej charakterystyczny punkt w mieście. Znajduje się w samym centrum Piazza Castello. Budynek to zręczne zestawienie wielu styli architektonicznych. Z tyłu dwie wieże z czasów rzymskich, natomiast frontowa ściana to barok. W jednej z sal gdzie na ogół odbywają się wystawy pod przezroczystą podłogą z grubego szkła widać pozostałości murów rzymskich. 

Pałac jest siedzibą muzeum sztuki antycznej. Na ostatnim piętrze znajduje się kolekcja porcelany, stąd bardzo małymi drzwiami wychodzi się na schody prowadzące na jedną z wież widokowych. Przy pałacu jest zlokalizowany nieduży ale bardzo zgrabny ogródek, tak spokojne miejsce wydaje się dużym zaskoczeniem w ruchliwym centrum miasta. Na uwagę zasługują przepiękne i reprezentacyjne schody wejściowe. Strona muzeum.

Stadion i Muzeum Juventusu

Stadion Klubu Sportowego Juventus zwanego oficjalnie Stadio Allianz znajduje się na peryferiach Turynu, prawie na granicy z Venaria (gdzie niedaleko znajduje się zamek Reggia di Venaria). Z centrum można tu dojechać autobusem linii 72 lub 72/, lub liniami 75, 62. Oznaczenia stadionu są widoczne nawet przy zjeździe z autostrady Milano-Torino. 

Zwycięski puchar w Muzeum Juventusu w Turynie

Przy stadionie znajduje się Juventus Museum. W pierwszej sali zobaczyć można wszystkie trofea klubu. Pozostałe wnętrza opowiadają o historii klubu, za którego początek przyjmuje się listopad 1897 r. Dodatkowo za 7 euro można wykupić wizytę na stadionie i w szatni piłkarzy. 

Przy muzeum znajduje się także Juventus Store gdzie można zakupić odzież i upominki z logo drużyny (z ciekawostek jest także butelka ze smoczkiem dla niemowląt, śpioszki, i inne). Wiem z doświadczenia, że są osoby które odwiedzają Turyn tylko by zobaczyć stadion, a nie decydują się na bardziej szczegółowe zwiedzanie miasta.

W przylegającym do stadionu Centrum Handlowym AreaA12 znajdują się standy z posterami nawiązujące do drużyny, a w supermarkecie czasami też można znaleźć różne artykuły z logo (np. w okresie Bożonarodzeniowym panettone z logo Juve, a w Wielkanocnym jajko z czekolady z niespodzianką). Strona muzeum.

Jeśli wizytujecie Turyn i jesteście nastawienie na zwiedzanie wielu muzeów, istnieje możliwość zakupu abonamentu tzw. Torino + Piemonte Card. W zależności od ceny może być 1-, 2- lub 5-dniowa. Zakupić ją można online lub w biurze turystycznym na Piazza Castello pod arkadami. Umożliwia także do zakupu ze zniżką biletów komunikacji miejskiej. Więcej informacji i ceny na stronie Turismo Torino.

Wszystkie opisy są owocem bezpośredniej i niejednokrotnej wizyty w podanych muzeach.

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy

Festiwal Sanremo na zdjęciach w muzeum Gallerie d’Italia w Turynie

Turyn to bogate w atrakcje miasto, a jego zwiedzanie może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest wizyta w muzeach. Z racji, że jest ich bardzo dużo i ciężko wybrać odpowiednie dla własnych zainteresowań, w poniższym tekście znajduje się krótki opis 10 najczęściej odwiedzanych. Wszystkie propozycje wymagają zakupu biletu (tylko w przypadku Supergi

Read More

Sekrety piemonckiej kuchni – tradycyjne sery z Piemontu

Turyn to bogate w atrakcje miasto, a jego zwiedzanie może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest wizyta w muzeach. Z racji, że jest ich bardzo dużo i ciężko wybrać odpowiednie dla własnych zainteresowań, w poniższym tekście znajduje się krótki opis 10 najczęściej odwiedzanych. Wszystkie propozycje wymagają zakupu biletu (tylko w przypadku Supergi

Read More