Turyn w pigułce

Turyn wł. Torino to miasto położone nad brzegiem rzeki Pad. Usytuowany malowniczo u podnórza Alp i otoczony zielonymi wzgórzami Turyn to największe miasto i stolica regionu Piemont (wł. Piemonte) Zostało założone jeszcze w okresie Imperium Rzymskiego i jego struktura zawiera charakterystyczną dla tego okresu formę szachownicy. Zachowana do dzisiaj w centrum forma tzw. Quadrilatero, charakteryzuje się bardzo symetrycznym i uporządkowanym rozkładem ulic i budynków. Wszystkie ulice są względem siebie prostopadłe lub równoległe – jak plansza szachownicy, przedstawia to bardzo dobrze mapa Turynu. Struktura takiego uporządkowania była kontynuowana w następnych wiekach, dlatego Turyn wydaje się miastem zaprojektowanym “pod linijkę”.

[adrotate banner=”3″]


Znaczenie miasta  zaczyna rosnąć od 1563 roku kiedy, zostaje on wybrany przez Emanuele Filiberto z rodu Savoia na swoją stolicę. Od tego czasu Turyn bardzo się rozrasta i jest “zauważony” przez wszystkie inne duże miasta Półwyspu Apenińskiego. 

Fontanna w centrum Turynu ina placu Solferino
Turyn, fontanna na Piazza Solferino

Turyn jest także stolicą Królestwa Sardynii i później Królestwa Włoch – od 1861 do 1865. Centrum w stylu z XVII -XVIII w., bardzo eleganckie i wyrafinowane, z licznymi arkadami i przestronnymi placami – to tu, do dziś można wypić doskonałą kawę lub BICERIN w jednej z kawiarni historycznych, ówczesnego miejsca spotkań intelektualistów, ludzi kultury i burżuazji. Tutaj także powstał zwyczaj APERITIVO, który bardzo szybko przyjął się w całych Włoszech, a także i na świecie (tzw. happy hour).

Stoisko na targi czekolady, Turyn włoski Piemont
Turyn to miejsce, gdzie zrobiono pierwszą na świecie czekoladkę

Najsłynniejsze budynki w mieście to Zamek Królewski, Mole Antonelliana, Katedra – Duomo oraz Bazylika Superga, zaprojektowana przez architekta Juvarra.

W mieście znajduje się także ważna pod względem religijnym relikwia CAŁUN TURYŃSKI.

Turyn to ważne pod względem kulturalnym miasto we Włoszech, miejsce powstania wydawnictw i nagród literackich, imprez i organizacji kulturalnych. Dzisiaj to także miejsce coraz częściej popularne pod względem turystycznym, mają tu swoją siedzibę: Muzeum Egipskie, Muzea Zamku Królewskiego i Muzeum Kina. Turyn jest bardzo zielonym miastem a jednym z głównych parków jest Park Valentino rozmieszczony wzdłuż rzeki Pad.

Turyn to także miejsce gdzie odbywają się ważne i słynne imprezy znane na arenie krajowej i międzynarodowej jak: 

Salone del Libro – targi książki, maj

Turyn i międzynarodowe targi książki, stoisko jednego z wystawców
Stoisko jednego z wydawnictw na Targach Książki w Turynie

Torino Jazz Festival przełom kwietnia i maja

Torino Film Festival, listopad 

Cioccolatò – najsłynniejsze we Włoszech spotkanie poświęcone wyrobom z czekolady, przełom października i listopada

Targi czekolady w Turynie, plac w centru i stoiska producentów czekolady
CioccolaTo to Targi Czekolady w Turynie

Artissima – międzynarodowe targi sztuki współczesnej, listopad

Terra Madre – międzynarodowe targi poświęcone produktom żywnościowym, październik 

[adrotate banner=”3″]

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy