Turyn z wizją na atrakcje

Czyli kilka cennych wskazówek, by zrozumieć to miasto

Turyn, no tak, ale gdzie tu atrakcje? By zrozumieć jakiekolwiek miasto i wejść w jego rytm niezbędna jest pewna minimalna znajomość jego historii, zwyczajów i dynamiki, która tu panuje. Poniżej w skrócie przeczytacie to, co warto wiedzieć, by zrozumieć miejsca, ludzi, tradycje tego miejsca.

Turyn, po włosku Torino to stolica Piemontu, regionu leżącego w Północnych Włoszech przy granicy z Francją. Miasto jest pierwszą stolicą Zjednoczonych Włoch (1861 -1865), trwa to tylko 3 lata, ale bardzo przyczynia się do wzrostu pozycji miasta i jego rozwoju. 

Vittorio Emanuele II pierwszy król Włoch pochodził z Turynu
Vittorio Emanuele II pierwszy król Włoch pochodził z Turynu

Turyn to także stolica państwa Sabaudzkiego gdzie panowała dynastia Sabaudzka (Savoia). Z tej dynastii pochodzi Vittorio Emanuele II wybrany na pierwszego króla Włoch. Warto zapamiętać imię tego władcy, bo bardzo często można spotkać w mieście miejsca jemu poświęcone, praktycznie na każdym kroku widać jakieś ślady jego bytności, czy to aleja, instytucja, pomniki, czy chociaż tablica pamiątkowa. Ta osobistość obecna jest także w każdym większym mieście Włoch. W Mediolanie znajduje się słynna budowla Galleria di Vittorio Emanuele II natomiast w Rzymie znaleźć można olbrzymi gmach jemu poświęcony zwany Ołtarzem Ojczyzny (Monumento Nazionale z Vittorio Emanuele II). Niektórzy mówią, że ten ostatni to najczęściej fotografowany obiekt w Wiecznym Mieście.

Piazza San Carlo - jedno z piękniejszych miejsc w mieście, zaskakuje regularnością
Piazza San Carlo – jedno z piękniejszych miejsc w mieście, zaskakuje regularnością

W Turynie, w przeciwieństwie do wielu renesansowych miast Włoch, dominuje styl barokowy. Widać to głównie w architekturze bogato zdobionych budynków, wystroju kościołów i pałaców królewskich. 

[adrotate banner=”3″]


Turyn przez swoje bliskie sąsiedztwo z Francją posiada bardzo wiele wpływów z tej kultury. Będąc tutaj widzi się jak bardzo różni się od innych włoskich miast, począwszy od wyglądu a na zachowaniu ludzi poprzestając. Można by pokusić się o stwierdzenie, że Turyńczycy są, albo uważają się za bardziej wyrafinowanych. Bez wątpienia w obyciu są bardziej cisi, w porównaniu z rodakami z Południa. Widzą to nawet sami Włosi, uważając Turyńczyków za chłodnych w wyrażaniu uczuć i mało spontanicznych. Czy tak jest naprawdę? Chyba najlepiej uciec się do starego porzekadła, że jak zawsze prawda leży pośrodku. 

Gwara, którą posługują się tutaj ludzie to gwara “piemontese”. W brzmieniu bardzo przypomina język francuski. Dla przykładu słowo “więc”: allora wł. – alors fr. – “allura” piemontese).

Panorama Turynu, widok na kopułę nad kaplicą z Całunem Turyńskim i Mole Antonelliana
Panorama Turynu, widok na kopułę nad kaplicą z Całunem Turyńskim i Mole Antonelliana – jedną z atrakcji Turynu

Herbem Turynu jest byk i to właśnie jego podobieństwa można znaleźć rozsiane po całym mieście – flagi, tarcze na pomnikach, fontanny z wodą do picia (tzw. turet), lampy w centrum i wiele, wiele innych. W brzmieniu nazwa Turyn nawiązuje do słowa taurus łac. byk, jednakże sięgając do źródeł historycznych, nie stąd pochodzi jego nazwa. Zachęcam do poznania prawdziwej historii nazwy miasta i różnych oryginalnych legend, nawiązujących aż do czasów i kultury egipskiej.

Budowlą – symbolem najczęściej kojarzoną z Turynem jest Mole Antonelliana, to dość oryginalny budynek, znajdujący się w centrum miasta o jeszcze bardziej oryginalnej historii. Przez długi czas była to najwyższa na świecie budowla zbudowana z cegieł. Zaczęto ją budować z przeznaczeniem na synagogę, jednak z powodu zbyt wysokich kosztów zaprzestano tego projektu i w trakcie konstrukcji zmieniono projekt, otrzymując w konsekwencji bardzo ciekawą konstrukcję.

[adrotate banner=”3″]

Zarys Mole można znaleźć na graficznym zestawieniu innych miast Włoch gdzie zajmuje miejsce obok Duomo z Mediolanu, Colosseum z Rzymu czy Krzywej Wieży z Pizy. Do dzisiaj Mole to jedna z głównych atrakcji Turynu i zabytek najczęściej odwiedzany przez turystów.

Rycina przedstawiająca wystawienie Całunu Turyńskiego, jest w posiadaniu dynastii Savoia od 1453 roku
Rycina przedstawiająca wystawienie Całunu Turyńskiego, jest w posiadaniu dynastii Savoia od 1453 roku

Turyn to także siedziba Całunu Turyńskiego – relikwii ważnej dla wyznawców religii katolickiej. Jak podają źródła jest to lniane płótno, w które został zawinięty Chrystus po swojej śmierci na krzyżu. Widać na nim ślady krwi ludzkiej, które odpowiadają ranom jakie zostały opisane w Ewangelii. Płótno zostało już poddane wielu badaniom i ciągle jest to kontynuowane, gdyż ma na celu potwierdzenie jego autentyczności. Całun znajduje się w katedrze – Duomo przy Castello Reale. Złożony jest w skrzyni wystawionej w ołtarzu bocznym jako przedmiot kultu. 

Wspomnieć należy, tutaj właśnie powstała fabryka produkująca samochody FIAT Fabbrica Italiana Automobili Torino. W mieście siedzibę ma także znany na całym świecie producent kawy Lavazza i wytwórnia alkoholi Martini Rossi.

Przy głównym stadionie Juventusu można zwiedzić także muzeum
Przy głównym stadionie Juventusu można zwiedzić także muzeum

Na koniec atrakcje Turynu dla miłośników sportu. Jedna z drużyn piłkarskich miasta to Juventus – drużyna o niewątpliwej sławie z racji wielu zwycięstw, w skład drużyny wchodzą zawsze słynni na cały świat piłkarze. Ostatnią, dość powszechnie omawianą zmianą kadry, jest wstąpienie do drużyny Cristiano Ronaldo CR7. W skład drużyny Juventusu wchodzi także Polak, jest to bramkarz Wojciech Szczęsny. 

[adrotate banner=”3″]

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy