Włoskie aperitivo

Podczas pierwszej wizyty we Włoszech ma się wrażenie, że Włosi, a przynajmniej spora ich część  całymi dniam siedzi w barach. Rano stoliki zastawione są filiżankami kawy, cappuccino, talerzykami z ciastkami albo rogalikami. Po obiedzie wpada się tam na szybką “małą czarną” przy barze. Natomiast późnym popołudniem są tam wysokie kieliszki i kolorowe małe zakąski. Po jakimś czasie samemu ma się ochotę wypróbować takiego “barowego życia” i wejść we włoskie zwyczaje dolce vita

Co to jest aperitivo?

Apritivo to cała esencja włoskości, gdyż wiąże w sobie wiele elementów charakterystycznych dla włoskiego stylu bycia: spotkanie z przyjaciółmi poza domem, najczęściej w atrakcyjnym miejscu przy akompaniamencie czegoś dobrego do picia i do jedzenia. 

Trochę historii

Tradycja przygotowania aperitivo związana jest z wytwarzaniem w Turynie przez Antonio Benedetto Carpano od 1786 roku wina aromatyzowanego, nazwanego wermutem. Ten napój staje się symbolem i bazą do aperitivo, znany najpierw w Turynie a następnie w całych Włoszech. Stąd też wszystkie napoje do aperitivo bazują na tym nieco gorzkim smaku. W ostatnich latach powstało wiele wariantów tego napoju, włoskich drinków z innymi alkoholami, sokami owocowymi i dodatkiem wody sodowej i lodu.

Butelka oryginalnego wermutu pochodzącego z Turynu we Włoszech
Do tej pory można kupić oryginalny wermut przygotowany według receptury wytwórni Carpano w Turynie

Także jeśli chodzi o jedzenie na początku były to rzeczy dość proste jak oliwki, sery, włoska wędlina salami, słone dodatki. Z biegiem czasu zostały bardziej urozmaicane zarówno pod względem smaku, składników jak i wyglądu. 

Nazwa

Samo słowo aperitivo pochodzi z łaciny i znaczy która otwiera a odnosi się do żołądka, który przez małe ilości drobnych smakołyków i gorzki smak napoju jest pobudzany i przygotowywany do większej ilości jedzenia, czyli do kolacji

Kiedy? 

Aperitivo generalnie odbywa się późnym popołudniem, są miejsca gdzie serwują je od godz. 17.00 i to chyba najwcześniejsza godzina, ale oficjalnie czas na początek aperitivo to godzina 18.00, godzinie kiedy Włosi najczęściej kończą pracę i mogą wskoczyć do baru ze znajomymi. Niekiedy bary wystawiają informację na zewnątrz o godzinie rozpoczęcia aperitivo. 

Dla Polaków czas na włoskie aperitivo może pokrywać się z godziną kolacji. Oczywiście należy zaznaczyć, że we Włoszech kolację je się dużo później niż w Polsce, bo od godz. 19.00, ale zazwyczaj jeszcze póżniej – o 20.00 albo nawet o 21.00 (głównie na Południu, gdzie jest cieplejszy klimat).

Dwa kieliszki do aperitivo
Włoski Spritz to jeden z najpopularniejszych na świecie włoskich drinków

Gdzie? 

Aperitivo organizowane są w barze, choć zwyczaj ten czasami przenosi się też do domu i jest synonimem krótkiego spotkania z zakąskami i jakimś drinkiem lub napojem

Co do picia?

Na aperitivo, od początku swojego powstania, serwuje się napój alkoholowydrink. Oczywiście zwyczaj ten uległ pewnym modyfikacjom i obecnie można też wypić napoje w formie bezalkoholowej. Napój jest zawsze schłodzony i podawany z lodem 

Napoje alkoholowe: klasycznym drinkiem jest Negroni, choć pije się też być Spritz, Americano, Campari. Niekiedy też pije się wytrawne białe wino (nie czerwone, białe jest bardziej delikatne). 

Włoski drink serwowany na włoskie aperitivo to Negroni
Jednym z najpopularniejszych włoskich drinków serwowanych do aperitivo jest Negroni

Napoje bezalkoholowe (bevande analcoliche) napoje słodkie, ale z nieco gorzkim posmakiem, gazowane, które dobrze komponują się ze słonymi dodatkami, najbardziej popularne to Crodino, Ginger. Najczęściej nie jest to sok, ale nie jest to wykluczone.

Co do jedzenia? 

W barach gdzie podaje się aperitivo na ladzie wystawiane jest na tacach jedzenie. Mogą to być: kawałeczki pizzy, małe kanapki z pastami różnego rodzaju, warzywa konserwowane w occie winnym, sałatki warzywne z majonezem, sery i wędliny krojone w małe kostki, chipsy. Porcje są bardzo małe, tak żeby łatwo było je trzymać w dłoni i zjeść w jednym lub kilku małych kęsach. Zawsze i wyłącznie słone, dopracowane pod względem estetycznym. 

Jedzenie serwowane podczas włoskiego aperitify posiada małe rozmiary,
Do aperitivo przygotowuje się małe porcje do zjedzenia w jednym lub kilku małych kąskach

W barach są różne zwyczaje: niekiedy klienci sami nakładają sobie na talerze wybrane porcje, niekiedy to kelner przynosi do stolika nałożone na talerz przystawki wraz z kieliszkiem/szklanką wybranego napoju.

We Włoszech unika się picia alkoholu na pusty żołądek, dlatego właśnie przy aperitivo serwowane jest coś do jedzenia. Włoskie aperitivo nie jest regularnym posiłekiem, żeby się najeść, ale żeby posmakować kilka smakołyków na pobudzenie apetytu.

Parasole i stoliki barowe na otwartym powietrzu gdzie goście jedzą aperitivo we Włoszech
We Włoszech aperitivo serwuje się już od godz. 17.00 / 18.00

Aperi-cena Apritivo połączone z kolacją

Coraz częściej w wybranych lokalach łączy się ideę aperitivo z kolacją. Bardzo rozpowszechnione w Mediolanie, gdzie ludzie zaraz po pracy w barach spotykają się ze znajomymi i jedzą już kolację. Wygląda to w ten sposób że płaci się z góry stałą cenę, w której zawiera się drink i konsumpcja. Na dużych tacach podawane są różne potrawy, czasami nawet coś ciepłego i każdy nabiera sobie na talerzyk własną porcję. Na ogół apericena to rodzaj bankietu i wszyscy goście zajmują tylko miejsca stojące, są przewidziane wysokie stoliki, gdzie stawia się talerzyki. Można dodatkowo dokupić sobie coś do picia.

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy