Dlaczego włoska reprezentacja narodowa nosi niebieską koszulkę?

Włoska reprezentacja nazywana jest na ogół Azzurri. Nazwa ta przyjęła się i rozpowszechniła zarówno wśród dziennikarzy jak i kibiców. Związane jest to z niebieskim kolorem koszulek reprezentacji – azzurro to w języku włoskim niebieski, błękitny.  

Niebieski jak morze czy niebo?

Włoska flaga to trzy kolory: zielony, biały i czerwony. Teoretycznie należałoby się spodziewać, że drużyna narodowa reprezentując kraj, nałoży ubrania nawiązujące do tego zastawienia. Natomiast na boiskach, torach zjazdowych czy na basenach sportowców z Włoch można rozpoznać po ich intensywnym niebieskim kolorze.

Niebieska bluza nawiązująca do niebieskiej koszulki reprezentacji Włoch
Narodowa reprezentacja Włoch ubrana jest zawsze na niebiesko

Skąd się wziął ten zwyczaj? Czy jest to nawiązanie do morza którego nie brakuje na Półwyspie Apenińskim? A może to nawiązanie do charakterystycznego, wiecznie bezchmurnego włoskiego nieba? Kolor błękitny jak najbardziej przywołuje te skojarzenia. A jednak, to ani morze, ani błękit nieba, ale względy historyczne zawarzyły na wyborze niebieskiej koszulki.

Trochę historii

Kolor niebieskiazzurro to kolor dynastii Savoia, dynastii, która stanęła na czele Królestwa Włoch (1861 – 1946). Wybór koloru sięga czasu Wypraw Krzyżowych i nawiązuje do kultu Maryjnego, (niebieski to kolor Matki Boga, często ubrana jest w niebieskie szaty).

Blu Savoia - niebieski kolor i herb dynastii w salonie na zamku w Moncalieri
Blu Savoia – niebieski kolor i herb dynastii w salonie na zamku w Moncalieri

Herb tej dynastii to biały krzyż na czerwonym polu, które otoczone jest niebieską ramką. Warto zapamiętać ten herb, ponieważ bardzo często można go zobaczyć w całych Włoszech, a zwłaszcza w Piemoncie, gdzie dynastia miała swoją siedzibę (siedzibą dynastii było miasto Turyn). 

Salon niebieski w kolorze dynastii Savoia na zamku w Moncalieri niedaleko Turynu
Salon niebieski nawiązujący do koloru dynastii Savoia na zamku w Moncalieri niedaleko Turynu

Do herbu Savoia nawiązuje także aktualna flaga regionu Piemont, która jest wywieszana na budynkach państwowych. 

Flaga regionu Piemont zawieszona na budynku w Turynie
Flaga regionu Piemont nawiązuje kolorami do herbu dynastii Savoia

Pierwszy mecz w niebieskiej koszulce

Wracając do koszulek… koszulki niebieskie nie od razu stały się symbolem reprezentacji narodowej. Pierwszy wybór padł na kolor biały, jako kolor neutralny.

Pierwszy raz reprezentacja Włoch wystąpiła w niebieskich koszulkach na meczu piłki nożnej w 1911 roku w Mediolanie z reprezentacją Węgier. Niektóre źródła mówią, że w dniu meczu miał spaść śnieg i biały kolor koszulek zlewałby się z kolorem murawy boiska. Należało więc wybrać coś bardziej barwnego. Wybór koloru padł na niebieski – azzurro, co było nawiązaniem do monarchy i koloru jego herbu królewskiego. W tym czasie Włochy były jeszcze królestwem i rządy sprawował król z dynastii Savoia. Niebieskie koszulki sportowców dodatkowo miały przyszyte plakietki z herbem Savoia – białym krzyżem na czerwonym polu.

I tak już zostało do dzisiaj. Choć trzeba wrtącić, że przez krótki czas, w okresie faszyzmu, koszulka była czarna.
Po wojnie jednak powrócono do niebieskiego koloru, a miejsce herbu królewskiego zajęła plakietka z kolorami flagi włoskiej.

Jeśli wybierzecie się do muzeum Juventusu w Turynie możecie przekonać się, że herb królewski nosili także piłkarze Juventusu. Klub ten pochodzi z miasta, siedziby dynastii Savoia – Turynu. Oczywiście ich koszulki miały i mają podłużne pasy białe i czarne.

Historyczna koszulka zawodnika Juventusu z Muzeum Juventusu w Turynie
Historyczna koszulka zawodnika Juventusu z Muzeum Juventusu w Turynie

Forza Azzurri!

Tak właśnie najlepiej kibicować reprezentacji narodowej. Forza to z włoskiego siła, w kontekście kibicowania można przetłumaczyć ten okrzyk jako: “Nie dajcie się Azzurri!” tudzież “Do boju Azzurri”.

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy