<style>.lazy{display:none}</style>Zabytkowa rezydencja na wzgórzu Villa della Regina - Włoski Punkt Widzenia

Zabytkowa rezydencja na wzgórzu Villa della Regina

Villa della Regina to położony na Turyńskim Wzgórzu niewielki barokowy pałacyk i przylegający do niego ogród w stylu włoskim. Obiekt stanowi część “kolekcji pałacowej” Rezydencje Sabaudzkie w Piemoncie i wpisany jest na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Willa oprócz znaczenia historyczno – artystycznego posiada przepiękne położenie i otoczona jest zielonym ogrodem. Patrząc na całą strukturę z najwyższego punktu, ma się wrażenie miejsca harmonijnego i zaprojektowanego w najmniejszych szczegółach, wszystko bowiem jest tutaj niezwykle symetryczne. Dodatkowo na części wzgórza znajduje się winnicą ze swoimi długimi liniami winorośli. Całości uroku dodaje niezwykły widok na panoramę Turynu i na góry Alpy.

Turyńskie Wzgórze

Patrząc od strony miasta, Turyńskie Wzgórze można nazwać zieloną ścianą, która wyznacza naturalną barierę. Podążając przez strome uliczki, charakterystyczne dla wzniesienia i wspinając się coraz wyżej, zauważa się przepiękny widok, na pierwszym planie na miasto, a na drugim w oddali na góry Alpy.  Nic więc dziwnego, że właśnie Turyńskie Wzgórze jest dzielnicą willową, gdzie mieszkają osoby zamożne: piłkarze, przemysłowcy, arystokracja.  Oprócz samych willi znajdują się tutaj zielone ogrody i parki stanowiące część posesji. Ogrodzone są wysokim murem by chronić prywatność właścicieli przed wzrokiem ciekawskich.

W takiej scenerii znajduje się także Villa della Regina, a zaraz niedaleko inny charakterystyczny punkt Turynu – Monte dei Cappuccini, z oddali widać inne słynne turyńskie wzgórze Superga. Wszystkie te trzy miejsca są punktami widokowymi Turynu.



Villa della Regina w Turynie widok od strony głównego wejścia
Villa della Regina – widok od strony głównego wejścia

Zwiedzanie willi Villa della Regina

By dotrzeć do głównego wejścia rezydencji Villa della Regina należy wspiąć się dość stromą drogą wysadzaną dwoma szpalerami drzew, które tworzą zielony tunel. Idąc dalej po kamienistej drodze dochodzi się w końcu do głównej bramy, gdzie ukazują się zabudowania pałacowo – ogrodowe zlokalizowane na kilku poziomach. Największą uwagę przykuwa reprezentacyjna i oryginalna okrągła fontanna z rzeźbami postaci z mitologii ustawiona w dolnym ogrodzie, wyżej ozdobne wejście prowadzące do niewielkiego ale bardzo zgrabnego pałacyku – willi. Villa della Regina po włosku oznacza Willa Królowej.

Zwiedzanie rozpoczyna się projekcją 20 minutowego filmu, który po krótce opowiada historię tego miejsca. Następnie po schodach wchodzi się na poziom części reprezentacyjnej, gdzie bezpośrednio przechodzi się do wysokiego salonu wejściowego. Stąd rozpoczyna się zwiedzanie i przechodzi się przez apartamenty króla i królowej, szczególną uwagę zwracają zdobienia w stylu chińskim i orientalnym.

Zabudowania w ogrodzie przy Villa della Regina i widok od strony
Ogród all’italiana przy Villa della Regina, widok od strony willi

Godnym uzupełnieniem willi jest przylegający do budynku ogród. Pierwotna powierzchnia zajmowała 15 ha, obecnie są to 12 ha. Ogród jest rozległy i został urządzony w stylu włoskim: posiada wiele altanek z rzeźbami fontann, kaskad wodnych. Sam w sobie jest muzeum na wolnym powietrzu.



Z racji, że cały teren ogrodu zlokalizowany jest na stoku wzgórza, teren ten idealnie nadaje się na uprawę winorośli. Tak też pomyśleli sobie dawni właściciele tego miejsca i po jednej ze stron ogrodu posadzili winogron i produkowali swoje wino.

W ramach projektu przeprowadzenia prac renowacyjnych mających na celu przywrócenia temu miejsca jego pierwotnego, barokowego wyglądu, postanowiono odbudować także winnicę. Między rokiem 2000 i 2007 posadzono winne krzewy, które wkrótce zaczęły owocować i zaczęto znów wyrabiać tu wino. Zajmuje się tym przedsiębiorstwo Balbiano, a w sklepie muzealnym można kupić wino Freisa (to jedno z typowych dla Piemontu win) i inny alkohol grappa (destylat z przefermentowanych wytłoków i pestek winogron, pod względem zawartości alkoholu porównywalną z wódką).

Rys historyczny

Willa powstała na początku XVI wieku według projektu włoskiego architekta Ascanio Vitozzii. Właścicielem jej był książę Maurizio Savoia, brat władcy Amadeo I. Pomysł na wybudowanie tego kompleksu były owocem podróży Maurizio do Rzymu, gdzie miał okazję obserwować wille rzymskie. Księciu przypadły szczególnie do gustu ogrody Orti Farnesiani i Palazzo Farnese w miejscowości Vignola.
Od 1657 roku posiadłość przeszła na własność wdowy po Maurizo – Ludowiki, która nieco rozbudowała budynek dodając boczne wieże.

Willa następnie została odziedziczona przez królową Annę Marię d’Orlens, która postanowiła ubogacić willę o nowe elementy dekoracyjne zaproponowane przez nadwornego i słynnego architekta Filippo Juvarra. Z nim współpracowali inni artyści jak: Claudio Francesco Beaumont, Corrado Giaquinto, Giovanni Battista Crosato i Pietro Piffetti. To właśnie od tej królowej willa przybrała nazwę Villa della ReginaWilla Królowej.

Fragment wnętrza willi Villa della Regina
Fragment wnętrza willi Villa della Regina

W 1865 roku król Włoch Vittorio Emanuele II przekazł całą strukturę na szkołę i pensjonat dla dziewcząt, córek żołnierzy Instituto Nazionale  per le Figlie dei Militari.
Kompleks został poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej, w czasie bombardowań spłonął zupełnie budynek przylegający do struktury tzw. Palazzo Chiablese. Pałacyk przez długi okres został zostawiony sam sobie i systematycznie popadały w ruinę. 

Od 1994 roku Willa została  przejęta przez włoskie Ministerstwo Ochrony Zabytków i rozpoczęła się jego renowacja. W ramach prac starano się przywrócić willi oryginalny barokowy wygląd, kiedy był zamieszkany przez rodzinę królewską. Po odnowieniu sal zaczęto gromadzić oryginalne meble, tkaniny na ścianach, obrazy. 
Obecnie można zwiedzać piętro należące do części reprezentacyjnej.

Widok na Villa della regina w Turynie i panorama miasta
Widok od strony ogrodu na Villa della Regina i na Turyn

Gdzie znajduje się Villa della Regina?

By dotrzeć na do willi należy przejść przez plac Vittorio Veneto i przekroczyć rzekę Pad, a przy kościele Gran Madre wybrać lewą stronę i zacząć wspinać się ulicą, która zgodnie z nazwą via Villa della Regina sama doprowadzi do willi. Z racji że jest to odległość niezbyt długa, można ją przejść pieszo.

Do Villa della Regina można dojechać samochodem, przed wejściem znajduje się niewielki parking na kilka samochodów. Teren jest nierówny i trudno utworzyć miejsca parkingowe. Lepiej zaparkować w nieco niższej części dojazdu do Willa della Regina.

Adres rezydencji:

Villa della Regina
Strada Comunale Santa Margherita, 79 – Torino

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy