Turyn, dzięki wielu charakterystycznym obiektom i prawie jednakowej wysokości budynków, tworzy dość charakterystyczną linię miasta. Dodatkowego uroku dodaje naturalne tło – zarys układającej się niby wycinanka, poszarpana linia wysokich szczytów alpejskich. Warto więc w trakcie zwiedzania Turynu wybrać miejsce, z którego widać całą tę okazałą panoramę.
Oto zestawienie tych słynnych i tych mniej znanych punktów widokowych Turynu. W pewnych przypadkach należy wykupić bilet by się tam dostać, inne są zupełnie gratis.
1.Wzgórze Superga
Superga wzgórze górujące nad miastem oraz najbardziej charakterystyczny i najwyższy punt widokowy Turynu. Znajduje się tu taras widokowy a na nim przepiękny widok na cały Turyn i majestatyczny łańcuch Alp, który otacza znaczą część miasta. W samym centrum tego miejsca pobudowana została majestatyczna barokowa Bazylika, która nazywana jest dokładnie jak to wzgórze – Basilica di Superga.
Ten przepiękny barkowy budynek jest formą podziękowania władcy Turynu za wygraną bitwę z 1706 roku z wojskami francuskimi i hiszpańskimi. Bazylika do dzisiaj jest miejscem kultu, natomiast w podziemiach znajduje się kaplica, gdzie pochowani są władcy z rodu Savoia (zwiedzanie tej części kaplicy za opłatą, tzw. Tombe Reali).
O wzgórze Superga rozbił się samolot przewożący włoską drużynę piłki nożnej Grande Torino. Miejsce to stało się piłkarską legendą, które do dzisiaj odwiedza wielu fanów tego sportu.
Kopuła na Bazylice Superga
Osoby, które chcą wspiąć się nieco wyżej, mogą wejść na taras przy kopule Bazyliki (wejście za opłatą). Stąd widok jeszcze bardziej rozległy, zwłaszcza przy odpowiedniej pogodzie i co za tym idzie widoczności.
Jak dotrzeć na wzgórze Superga?
Na wzgórze można dojechać samochodem, przy Bazylice znajduje się parking, choć ilość miejsc jest dość ograniczona.
Turyści najczęściej wjeżdżają na Supergę zabytkową kolejką o nazwie Sassi, której stacja znajduje się pod wzgórzem i sama w sobie też jest pewnego rodzaju atrakcją.
2. Monte dei Cappuccini
To zielone wzgórze położone niedaleko centrum, z którego roztacza się przepiękny widok na całe miasto. Nazwa Monte dei Cappuccini (pl. Góra Kapucynów) pochodzi od znajdującego się tutaj klasztoru i kościoła należącego do Zakonu Franciszkanów. Dodatkowo w części klasztoru znajduje się Muzeum Gór, (Museo delle Montagne).
Taras widokowy w Muzeum Gór
Osoby, które zdecydują się na zwiedzanie Muzeum Gór, mają możliwość wejścia na taras widokowy, który znajduje się na dachu budynku.
Jak dotrzeć na wzgórze Monte dei Cappuccini?
Można tutaj dojść spacerując z centrum miasta i przechodząc przez most na rzece Pad w kierunku kościoła Chiesa Gran Madre. Miejsce to bardzo łatwo wyodrębnić wzrokiem na zielonej ścianie wzgórza dzięki obecności białego kościoła przypominającego regularną bryłę geometryczną. (Chiesa Santa Maria del Monte).
3. Villa della Regina
Villa della Regina dosłownie Willa Królowej to zabytkowa i elegancka willa należąca do rodziny królewskiej Savoia zlokalizowana na wzgórzu turyńskim. Zwiedzanie kompleksu obejmuje: zabytkowy budynek – muzeum i przylegający do niego ogród w stylu włoskim. Znajdują się tu artystyczne murowane altanki z rzeźbami, fontanny a oprócz roślinności typowo ozdobnej również mała winnica na jednym ze wzgórz. W muzealnym sklepie, oprócz pamiątek, można kupić także wino “własnej produkcji”. Z racji, że jest to obiekt muzealny wejście na teren ogrodu, a co za tym idzie na punktu widokowego tylko przy zakupie biletu.
Jak dotrzeć do Villa della Regina?
Villa znajduje się w części wzgórza turyńskiego, prowadzi do niej ulica “za plecami” kościoła Chiesa Gran Madre. Można tu dojechać samochodem, autobusem, lub dojść spacerem z centrum.
Znajduje się pod adresem: Strada Comunale Santa Margherita, 79, 10131 Torino.
4. Mole Antonelliana
Mole Antonelliana to najbardziej rozpoznawalny budynek Turynu i jego symbol. Przez długi czas był najwyższym budynkiem w mieście. Od niedawna miejsce to zajął jeden z dwóch wieżowców Turynu, ale jednak widok z tarasu widokowego przy Mole należy do tego najbardziej lubianego przez turystów.
Jak dotrzeć na punkt widokowy przy Mole?
Mole Antonelliana to najbardziej charakterystyczny budynek w mieście o wysokim szpicu. W centrum Turynu łatwo go zauważyć, a więc i trafić. Na taras widokowy wjeżdża się windą ze szklanymi ścianami. Wjazd jest płatny a w okresie szczytu sezonu możliwe kolejki.
5. Wieża przy Katedrze Turyńskiej
Wieża kościelna, przy Katedrze Tyryńskiej wł. Duomo to raczej mniej znany punkt widokowy. Miejsce to bardziej jest odwiedzane z racji przechowywanej tu relikwii Całunu Turyńskiego. Bez względu czy jest się tutaj dla Całunu czy dla widoku, można zawsze zwiedzić te dwa miejsca.
Na wieżę wchodzi się po drewnianych schodach. Na samej górze znajdują się cztery okna zwrócone na różne części miasta. Dodatkowo w dwóch oknach znajdują się, będące w użytku, dzwony kościelne. Czasami może się zdarzyć, że w czasie pobytu na wieży zaczynają dzwonić (a z pewnością dzwonią o godzinie 12.00). Miejsce jest dość specyficzne ponieważ najlepiej stąd widać przepiękną kopułę nad kaplicą Całunu Turyńskiego, która jest bardzo atrakcyjna także z zewnątrz.
Jak wejść na wieżę przy Katedrze Turyńskiej?
Do Katedry Turyńskiej z centrum można dojść pod arkadami przy Pałacu Królewskim na Piazza Castello, głównym placu Turynu. Wieża to osobny budynek znajduje się z boku Katedry. Aby wejść na wieżę – dzwonnicę należy wykupić bilet, kasa znajduje się na parterze wieży, a cena nie jest wygórowana.
6. Punkt widokowy na wieży w Palazzo Madama
Pałac Palazzo Madama znajduje się w centrum placu Piazza Castello i stanowi jeden z charakterystycznych punktów miasta. Budynek nie jest zbyt wysoki, ale ze względu na fakt, że widać z jego wieży Piazza Castello i dachy pobliskich budynków starego miasta w miarę możliwości warto tu zajrzeć. Przechodząc od jednego do drugiego okna widać z dość bliska punkty charakterystyczne miasta: Mole Antonelliana, Palazzo Castello, kopuły pobliskich kościołów, Alpy.
Jak wejść na punkt widokowy w Palazzo Madama?
Aby wejść na wieżę widokową należy wykupić bilet na zwiedzanie Palazzo Madama.
7. Wieżowiec Intesa Sanpaolo
Wieżowce we włoskich miastach to dość rzadkie zjawisko, miasta posiadają ugruntowaną zabytkową architekturę, do której wysokie nowoczesne budynki nie pasują. Wieżowców we Włoszech buduje się naprawdę niewiele i związane jest to zawsze z podzieloną wśród mieszkańców opinią. W Turynie jest ich dwa: ten najwyższy to będący jeszcze w budowie biurowiec Regionu Piemont oraz wieżowiec o nazwie Intesa Sanpaolo -własność banku o tej samej nazwie.
Wieżowiec Intesa Sanpaolo jest to trzeci pod względem wysokości budynek w mieście, posiada 167,25 m wysokości i jest tylko o 25 cm niższy od Mole Antonelliana 167,5 m.
Budynek ten znajduje się w centralnej części miasta, dość niedaleko jednej z głównych stacji kolejowych Porta Susa, choć dość daleko od części Starego Miasta. Dzięki temu wieżowiec “nie psuje” widoku panoramy części zabytkowej.
Jak zwiedzać wieżowiec Intesa Sanpaolo?
Wjazd na taras widokowy nie należy do standardowych wizyt turystycznych. Budynek można zwiedzać sporadycznie, informacje o tym zamieszczane są na stronie internetowej i konieczne są zapisy.
Innym sposobem wejścia na ten taras widokowy jest szybki obiad w czasie włoskiej przerwy obiadowej tzw. pausa pranzo, aperitivo lub kolacja na 35-tym piętrze. Znajduje się tu bar i restauracja z dość wyrafinowanym menu i daniami gourmet, wstęp po wcześniejszej rezerwacji.
Strona poświęcona budynkowi: https://group.intesasanpaolo.com/it/sezione-editoriale/grattacielo-intesa-sanpaolo
8. Punkt widokowy na dachu centrum handlowego “Lingotto”
Lingotto to nazwa dzielnicy w Turynie ze starą fabryką FIAT-a, której wnętrza zaadoptowano na centrum handlowe. Od nazwy dzielnicy pochodzi i nazwa tego miejsca – Lingotto. Na dachu budynku, kiedy jeszcze był fabryką, zbudowano tor do testowania samochodów. Wjazd aut na dach odbywał się po torze mającym formę spirali, a jako że znajduje się w budynku, dzisiaj służy odwiedzającym i kupującym do przemieszczania się z piętra na piętro.
Tor samochodowy wł. Pista 500 (od Fiata 500) to dość charakterystyczne miejsce jak na dach budynku, pozostał wprawdzie po dziś dzień, chociaż nie testuje się tu już samochodów. Dodatkowo znajduje się tu lądowisko dla helikopterów, budynek z zieloną kopułą, gdzie od czasu do czcasu otwierają restaurację tzw Bolla (pol. bańka) i mały budynek tzw. Scrigno (pol. szkatułka). W ostatnim znajduje się muzeum Pinacoteca Agnelli ze zbiorami dzieł sztuki ufundowanym przez dawnych właścicieli Fiata – rodzinę Agnelli.
Jak wejść na dach Lingotto i zobaczyć tzw. Pista 500?
W centrum handlowym należy szukać oznaczeń kierujących na dojście do muzeum Pinacoteca Agnelli i Pista 500. Po zakupie biletu na dach wjeżdża się windą (wejście tylko za opłatą, można wybrać wejście tylko na Pista 500).
Zakup biletu do muzeum Pinacoteca Agnelli umożliwia wejście także na dach. Z racji, że budynek nie jest zbyt wysoki, widok na miasto nie jest rozległy jak z innych punktów widokowych, choć przy dobrej pogodzie malowniczo rozciąga się stąd panorama Alp. Dodatkową atrakcję stanowi Łuk Olimpijski, budowla pobudowana przy okazji Zimowej Olimpiady w Turynie z 2006 roku. Ostatnimi czasy na dachu urządzono zielony ogród.