Gdzie i jak powstała kawa espresso?

“Jeśli kawa jest zrobiona z uczuciem, może stać się wyśmienita. Proszę popatrzeć: kawa z wnętrza naczynia czuje czy jest sympatia między tym kto ją robi, a tym kto będzie ją pić.”

Luigi De Crescenzo

Czy wiecie że… urządzenie do parzenia kawy espresso powstało w Turynie. Zostało skonstruowane zgodnie z pomysłem Angelo Moriondo, pochodzącego z rodziny turyńskich przemysłowców. Posiadali oni wytwórnię wermutu, a także słynną dawniej fabrykę czekolady “Moriondo e Gariglio”. 

Idąc w ślady rodzinnej tradycji Angelo  zakupił dwa lokale w centrum Turynu: Grand-Hotel Ligure oraz American Bar w Galleria Nazionale na ulicy Via Roma.

Filiżanka z kawą espresso zaparzona w barze w Turynie
Świeżo zaparzona kawa espresso w jednym z turyńskich barów

W czasach kiedy żył Moriondo (1854 -1914) kawa już była napojem bardzo popularnym i w jego lokalach często ją zamawiano. Klienci niestety skarżyli się na długi czas przygotowania kawy. Nie bez znaczenia był fakt, że jeden z lokali znajdował się niedaleko Dworca Głównego w Turynie Porta Nuova i wiele osób spośród klientów podróżowało pociągiem. A wiadomo jak to jest z podróżnymi – często w biegu. Moriondo starał się znaleźć sposób by przyspieszyć czas przygotowania kawy i w ten sposób obsłużyć więcej osób.

Centralny Dworzec Kolejowy w Turynie
Budynek Centralnego Dworca Kolejowego w Turynie

Moriondo wpadł na pomysł jak skonstruować maszynę, która mogłaby dużo szybciej przygotowywać kawę i w tym celu podjął współpracę z zaufanym technikiem. Wynalazek – maszynę do parzenia kawy – zaprezentował na wystawie  Esposizione Generale w Turynie w 1884 roku i otrzymał za nią brązowy medal.

Pierwsza maszyna do parzenia kawy espresso w barze
Pierwszą maszynę do parzenia kawy espresso można zobaczyć w Muzeum Lavazza w Turynie

Maszyna posiadała jeden duży podgrzewany zbiornik, skąd gorąca woda przechodziła przez warstwę mielonej kawy oraz drugi zbiornik wytwarzający parę, która przechodząc przez warstwę kawy dopełniała napar. Wynalazek został opatentowany i ciągle unowocześniany, idea przewodnia jednak jest zachowana do dzisiaj.

To właśnie w kawiarni Caffè Ligure w Turynie niedaleko dworca kolejowego podawana była gościom pierwsza kawa espresso. Nazwa kawy espresso pochodzi od włoskiej nazwy pociągu ekspresowego, która po włosku brzmi espresso, bo w owym czasie maszyna to rzeczywiście ekspres – była w stanie przygotować 10 filiżanek co dwie minuty. Należy dodać, że wcześniej przygotowanie jednej kawy zajmowało ok 5 minut! Maszynę wymyślona przez Angelo Moriondo można zobaczyć w Turynie w Muzeum Lavazza Via Bologna 32 , 10152; Torino.Tekst napisany w oparciu o informacje zaczerpnięte w trakcie wizyty w Muzeum Lavazza

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy