<style>.lazy{display:none}</style>Turyn i jego zwiedzanie, 10 najważniejszych muzeów - Włoski Punkt Widzenia

Turyn i jego zwiedzanie, 10 najważniejszych muzeów

Turyn to bogate w atrakcje miasto, a jego zwiedzanie może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest wizyta w muzeach. Z racji, że jest ich bardzo dużo i ciężko wybrać odpowiednie dla własnych zainteresowań, w poniższym tekście znajduje się krótki opis 10 najczęściej odwiedzanych. Wszystkie propozycje wymagają zakupu biletu (tylko w przypadku Supergi opcjonalne). 

Ważna informacja: w poniedziałek znaczna większość muzeów jest zamknięta, w środę zamknięte jest Juventus Muzeum.

Muzeum Egipskie

To muzeum o rekordowej liczbie odwiedzających w Turynie, jest znane w całych Włoszech. Powstałe w 1824 roku jest najstarszym tego typu na świecie i drugim co do ważności i wielkości zbiorów po Kairze w Egipcie. Powstało w wyniku zainteresowania kulturą egipską władców z rodu Savoia.

Muzeum Egipskie w Turynie
Muzeum Egipskie w Turynie

Muzeum jest bardzo nowoczesne i dobrze zorganizowane, zwłaszcza po niedawnej reorganizacji zbiorów. Zauważa się dużą troskę o sposób zaprezentowania eksponatów w szklanych szafach. Zwiedzający wraz z biletem otrzymują rodzaj elektronicznego przewodnika wielkości telefonu komórkowego (możliwość używania własnych słuchawek) z nagraniami wideo; wśród języków: włoski, angielski, niemiecki, francuski, chiński, arabski.

Wśród eksponatów wiele przedmiotów życia codziennego, rzeźb, sarkofagów, mumii pochodzących z grobowców egipskich. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie zwiedzania można także zobaczyć stanowisko gdzie naukowcy, wykorzystując nowoczesne narzędzia pomiarowe, badają niektóre z eksponatów. Muzeum posiada wiele stanowisk, gdzie wyświetlane są krótkie filmy, dotyczące życia starożytnych Egipcjan lub eksponatów.

Mole Antonelliana

Symbol Turynu to majestatyczna budowla Mole Antonelliana
Symbol Turynu to majestatyczna budowla Mole Antonelliana

To budynek-symbol Turynu. Ta wysoka  na 167 m konstrukcja była przez pewien czas najwyższym budynkiem zbudowanym z cegły w Europie i do tej pory stanowi punkt odniesienia dla całego miasta. Nazwa pochodzi od architekta Alessandro Antonellego, który zaprojektował synagogę dla uczczenia przyznania praw społeczności wyznania żydowskiego. W trakcie budowy obiekt okazał się dość kosztowny i zaniechano dalszych prac. Zakupiona przez Władze Miasta zostaje ukończona przez syna architekta – Costanzo Antonellego. 

Kolejka przed kasą do Muzeum Kina i Mole Antonelliana w Turynie
Kolejka przed kasą do Muzeum Kina i Mole Antonelliana w Turynie

Mole jest siedzibą Muzeum Narodowego Kina. Wewnątrz budynku zamontowana jest oszklona winda, która zawozi na taras widokowy. Z góry można podziwiać przepiękną panoramę miasta, a przy dobrej pogodzie z jednej strony łańcuch Alp, a z drugiej wzgórza turyńskie.

Przy zakupie biletu można wybrać jedną z trzech opcji zwiedzania: wjazd na taras widokowy, wizytę w muzeum, albo jeden bilet na odwiedzenie tych dwóch miejsc.

Muzeum Kina

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale to Turyn był zalążkiem kina we Włoszech. Tak jak obecnie Hollywood jest światowym centrum produkcji filmowej tak w okresie kina niemego taką pozycję posiadał Turyn. Kręcono tu bardzo dużo filmów, a w mieście mieszkało wiele gwiazd filmowych.

Wnętrze Muzeum Kina w Turynie w budunku Molle Antonelliana
Wnętrze Muzeum Kina w Turynie

Muzeum jest magiczne. Wszędzie panuje półmrok, jak w sali kinowej a oświetlone są eksponaty. Pobyt tutaj to podroż w czasie, podróż do korzeni, ruszających się obrazów, teatrzyku cieni, magicznych latarni, złudzeń optycznych i pierwszych czarno – białych filmów. W głównej sali, gdzie widać windę panoramiczną ustawione są leżanki, a na dużych ekranach wyświetlane są fragmenty kultowych filmów. Jak na kino przystało, wiele jest ekranów i scenek jak na planie filmowym. Można także podziwiać prawdziwą atrakcję – postać bożka wykorzystanego jako rekwizyt w filmie “Cabiria” produkcji oczywiście turyńskiej. 


Jak wspomniano już wcześniej, mieści się w budynku Mole Antonelliana. Strona muzeum.

Superga

Superga to nazwa wzgórza, które wznosi się nad miastem. Łatwo je rozpoznać, bo na jej szczycie wybudowano majestatyczną bazylikę, której zarys widać z daleka. Wybudowana została na znak wdzięczności po zwycięstwie nad Francuzami w 1706 roku. 

Bazylika Superga
Bazylika Superga

Miejsce to jest dość często odwiedzane przez turystów, ze względu na jedyny w swoim rodzaju, widok na miasto i Alpy. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, płatne jest wejście na taras widokowy przy kopule.

Pod bazyliką znajduje się kaplica gdzie pochowani są członkowie rodziny królewskiej Savoia oraz sala z portretami wszystkich papieży – zwiedzanie tylko z przewodnikiem (o ile mi wiadomo tylko w języku włoskim) i za opłatą. 

Wzgórze Superga, miejsce upamiętniające tragedię Grande Torino
Wzgórze Superga, miejsce upamiętniające tragedię Grande Torino

Superga to miejsce szczególnie drogie fanom piłki nożnej. 4 maja 1949 roku w gęstej mgle rozbił się o stok wzgórza samolot przewożący drużynę piłkarską “Grande Torino” po meczu w Portugalii. W wypadku zginęli wszyscy przebywający na pokładzie. Klub ten w chwili katastrofy był u szczytu kariery, a piłkarze powszechnie znani i cenieni za swoje umiejętności. Po wypadku zdarzenie przybrało znamiona legendy i stało się niemal przedmiotem piłkarskiego kultu. Do tej pory przychodzi tu wiele osób, by odwiedzić to miejsce. 

Na szczyt wzgórza wjechać można samochodem, choć niekiedy pojawiają się problemy z zaparkowaniem. Alternatywą dostania się tutaj jest wjazd kolejką, która stanowi także niejaką atrakcję turystyczną. Strona Supergi

Castello Reale

Zamek Królewski znajduje się w samym centrum miasta na Piazza Castello. Jest to główna siedziba dynastii Savoia, więc chyba nie trzeba przekonywać o bogactwie wnętrz tego obiektu. Na uwagę zasługuje szczególnie Armeria, czyli zbrojownia gdzie zebrano reprezentacyjne zbroje rycerskie oraz kolekcję białej broni. 

Panorama Turynu i widok na zamek królewski
Widok na Pałac Królewski w Turynie i plac Piazza Castello

W ramach zwiedzania zamku zawarta jest wizyta w Kaplicy Całunu Turyńskiego, udostępniona zwiedzającym od niedawna. Zamknięta była na skutek zniszczeń, jakie spowodował duży pożar tego obiektu, którego oznaki jeszcze widać. W kaplicy podziwiać można odnowioną przepiękną kopułę autorstwa Guarino Guarini.

Przy zakupie biletu można wybrać opcję zwiedzania samego zamku lub za zwiększoną opłatą wszystkie obiekty wchodzące w skład kompleksu zamkowego (galerię obrazów Galleria Sabauda, Muzeum Starożytności). Gratis wejście do ogrodu królewskiego. Strona muzeum.

Reggia di Venaria

Reggia di Vanaria to olbrzymi kompleks zamkowy zlokalizowany w leżącym tuż przy Turynie (praktycznie peryferia) małym miasteczku Venaria Reale. Zaliczyłam to miejsce do muzeów turyńskich, gdyż dochodzą tu autobusy miejskie (linia 11, przejeżdża przez centrum). Nie wszyscy o tym wiedzą i łatwo przeoczyć ten przepiękny kompleks pałacowy i przylegające do niego ogrody.

Reggia di Venaria to rezydencja  królewska rodziny Savoia
Reggia di Venaria to rezydencja królewska rodziny Savoia

Podobnie jak Castello Reale, jest to rezydencja królewska rodu Savoia z przepięknym i rozległym ogrodem (wstęp także za opłatą). Bardzo często można podziwiać tu rzeźby lub instalacje sztuki współczesnej. 

Bogactwo i wystrój Reggia można stawić na równi z Castello Reale, a szczególne miejsce, które z pewnością zapadnie w pamięć to długa sala – Galleria di Diana

By zwiedzać Scuderia należy zakupić dodatkowy bilet. Można tu zobaczyć gondolę używaną przez rodzinę królewską na rzece Pad tzw. Bucintoro i karety królewskie. Strona muzeum.

Muzeum Motoryzacji 

Turyn historycznie jest związany z fabryką samochodów FIAT, zrozumiałą więc rzeczą jest iż tego typu atrakcje są oferowane właśnie w tym mieście. 

Zlokalizowane w nowoczesnym budynku na kilku poziomach muzeum, jest jednym z bardziej znanych na świecie. Zaprezentowana ekspozycja, waloryzuje podejście techniczno – naukowe do motoryzacji, jednym z pierwszych eksponatów jest rekonstrukcja wehikułu zaprojektowanego przez Leonardo Da Vinci.

Muzeum Automobilizmu w Turynie
Muzeum Automobilizmu w Turynie

 Muzeum jest bardzo “fotogeniczne” i każdy model samochodu posiada odpowiednio zaaranżowaną dekorację. Kolekcja liczy 200 oryginalnych samochodów i 80 różnych marek. Znaleźć można także polskie akcenty: trabant ze znaczkiem polskiej firmy ubezpieczeniowej w scence obalenia Muru Berlińskiego oraz polska Syrenka, która całkiem nieźle się prezentuje przy “koleżankach” z Zachodu. Na uwagę zasługuje wiele ciekawych filmów, które przedstawiają realia i czasy, kiedy samochody były w użytku. Muzeum nie jest dedykowane tylko fanom motoryzacji, ale zadaje sobie pytanie o przyszłość rozwoju technologii na świecie. 

Muzeum znajduje się w okolicy największego w mieście kompleksu szpitalnego, mogą być problemy z zaparkowaniem samochodu. W okolice obiektu można dojechać metrem i przesiąść się w autobus lub ewentualnie przejść pieszo. Strona muzeum

GAM – Galleria d’Arte Moderna e Contemporanea

GAM Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie
GAM Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie

Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, powszechnie nazywanej GAM. Turyn to pierwsze miasto we Włoszech, które otworzyło muzeum poświęcone temu rodzajowi sztuki. Wcześniej mieściło się w budynku Mole Antonelliana, potem wybudowano budynek, który jest obecną siedzibą. Muzeum posiada przestronne i duże sale, niezbędne do zaprezentowania tego typu sztuki. Ekspozycja stała mieści się na dwóch piętrach. Muzeum bardzo często organizuje bardzo ciekawe wystawy znanych twórców światowej sławy włoskich i zagranicznych (przed wizytą dobrze jest odwiedzić stronę muzeum).

Z racji że sztuka nowoczesna, a szczególnie współczesna może nie być tak łatwo zrozumiana jak inne jej rodzaje, dlatego wizytę w muzeum polecam osobom, które są naprawdę jej miłośnikami… bądź lubią być zaskakiwane. 

Palazzo Madama

Schody wejściowe w muzeum Palazzo Madama w Turynie
Schody wejściowe w muzeum Palazzo Madama w Turynie

Palazzo Madama to najbardziej charakterystyczny punkt w mieście. Znajduje się w samym centrum Piazza Castello. Budynek to zręczne zestawienie wielu styli architektonicznych. Z tyłu dwie wieże z czasów rzymskich, natomiast frontowa ściana to barok. W jednej z sal gdzie na ogół odbywają się wystawy pod przezroczystą podłogą z grubego szkła widać pozostałości murów rzymskich. 

Pałac jest siedzibą muzeum sztuki antycznej. Na ostatnim piętrze znajduje się kolekcja porcelany, stąd bardzo małymi drzwiami wychodzi się na schody prowadzące na jedną z wież widokowych. Przy pałacu jest zlokalizowany nieduży ale bardzo zgrabny ogródek, tak spokojne miejsce wydaje się dużym zaskoczeniem w ruchliwym centrum miasta. Na uwagę zasługują przepiękne i reprezentacyjne schody wejściowe. Strona muzeum.

Stadion i Muzeum Juventusu

Stadion Klubu Sportowego Juventus zwanego oficjalnie Stadio Allianz znajduje się na peryferiach Turynu, prawie na granicy z Venaria (gdzie niedaleko znajduje się zamek Reggia di Venaria). Z centrum można tu dojechać autobusem linii 72 lub 72/, lub liniami 75, 62. Oznaczenia stadionu są widoczne nawet przy zjeździe z autostrady Milano-Torino. 

Zwycięski puchar w Muzeum Juventusu w Turynie
Zwycięski puchar w Muzeum Juventusu w Turynie

Przy stadionie znajduje się Juventus Museum. W pierwszej sali zobaczyć można wszystkie trofea klubu. Pozostałe wnętrza opowiadają o historii klubu, za którego początek przyjmuje się listopad 1897 r. Dodatkowo za 7 euro można wykupić wizytę na stadionie i w szatni piłkarzy. 

Przy muzeum znajduje się także Juventus Store gdzie można zakupić odzież i upominki z logo drużyny (z ciekawostek jest także butelka ze smoczkiem dla niemowląt, śpioszki, i inne). Wiem z doświadczenia, że są osoby które odwiedzają Turyn tylko by zobaczyć stadion, a nie decydują się na bardziej szczegółowe zwiedzanie miasta.

W przylegającym do stadionu Centrum Handlowym AreaA12 znajdują się standy z posterami nawiązujące do drużyny, a w supermarkecie czasami też można znaleźć różne artykuły z logo (np. w okresie Bożonarodzeniowym panettone z logo Juve, a w Wielkanocnym jajko z czekolady z niespodzianką). Strona muzeum.

Jeśli wizytujecie Turyn i jesteście nastawienie na zwiedzanie wielu muzeów, istnieje możliwość zakupu abonamentu tzw. Torino + Piemonte Card. W zależności od ceny może być 1-, 2- lub 5-dniowa. Zakupić ją można online lub w biurze turystycznym na Piazza Castello pod arkadami. Umożliwia także do zakupu ze zniżką biletów komunikacji miejskiej. Więcej informacji i ceny na stronie Turismo Torino.

Wszystkie opisy są owocem bezpośredniej i niejednokrotnej wizyty w podanych muzeach.

wloski punkt widzenia zofia

 

Od 20 lat mieszkam w Turynie we Włoszech. Przez ten czas wiele zwiedziłam i poznałam. Lubię czytać o historii i sztuce włoskiej. Szczególnie interesuje mnie historia Piemontu, regionu w którym mieszkam.

Podobne tematy