O Bicerin słyszeli chyba wszyscy, którzy w jakiś sposób mieli do czynienia z Turynem. Tak jak Mole Antonelliana jest symbolem architektonicznym miasta, tak samo Bicerin znajduje się na czele tradycyjnych produktów kulinarnych rodem z Turynu. Większość szanujących się turystów nie opuści miasta bez degustacji tego charakterystycznego i oryginalnego w smaku napoju.
Co to jest Bicerin?
Bicerin to gorący napój, składający się z trzech różnych składników, które nie są ze sobą zmieszane, mają różne gęstości. W ten sposób w kieliszku możemy nawet wizyjnie wyróżnić trzy warstwy. Zaczynając od dna kieliszka są to:
czekolada – gorąca, gęsta i gorzka
kawa
śmietanka – spieniona i osłodzona
Dokładnie w takiej kolejności wlewa się te składniki do kieliszka.
Kieliszek, w którym serwuje się Bicerin, jest wykonany ze szkła na grubej nóżce, zawsze stawiany na porcelanowym białym talerzyku. Kieliszek jest dość wysoki, jest to ważne, gdyż kiedy go przechylamy by się napić, wszystkie składniki spływają do ust, nawet znajdująca się na samym dnie gęsta czekolada.
Oprócz oddzielonych warstw, w przygotowywaniu Bicerin ważna jest różna temperatura składników. Tylko czekolada i kawa są gorące, śmietanka jest nieco schłodzona. O tym jak wpływa to na efekty smakowe myślę, że każdy powinien przekonać się sam.
Samo słowo bicerin to wyraz pochodzący z gwary piemonckiej i oznacza kieliszeczek (po włosku bicchierino).
Trochę historii
Pierwsze kawiarnie zostają otwierane w Wenecji, mamy rok 1645. Do Turynu ten zwyczaj trafia nieco póżniej. Na początku jest to miejsce spotkań arystokracji, potem także dołączają się ludzie kultury.
A co pije się przy kawiarnianych stolikach? Z pewnością gorącą czekoladę, w przygotowaniu której Turyn jest pionierem jeśli chodzi o Włochy. Oprócz tego goście zamawiają także napój bavarèisa. Jest to mieszanka kawy, czekolady, mleka i słodkiego syropu. Bicerin, powstaje nieco później i jest nieco zmodyfikowaną, turyńską wersją tego kawowego napoju. Główna różnica jaka odróżnia Bicerin od bavarèisa to podział na warstwy.
Od momentu powstania Bicerin bardzo przypadł do gusty zarówno gościom z Turynu jak i przyjezdnym. Wielkimi miłośnikami byli: Alexander Dumas, Pablo Picasso, Ernest Hemingway. O Bicerin wspomina również Umberto Eco w swojej książce “Cimitero di Praga”.
Kawiarnia Al Bicerin
Kawiarnia “Al Bicerin” w Turynie na Piazza della Consolata 5, jest utożsamiana z napojem Bicerin. Odkąd została otwarta w 1763 roku serwuje się tutaj, nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego, napój o niezmienionej od czasu powstania recepturze. Dokładna oryginalna receptura objęta jest oczywiście ścisłą tajemnicą.
Ważnym elementem jest także zachowanie tradycji serwowania, czy nawet używanie tego samego kieliszka od lat. Może właśnie też z tego względu Bicerin to nie tylko smak (bez wątpienia wyborny), ale także cała procedura i miejsce składają się na pewnego rodzaju ceremonię.
Kawiarnia znajduje się na placyku przed ważnym sanktuarium – Santuario della Consolata poświęconemu patronce Turynu Maryi Pocieszycielce. Podobno jeszcze w dawnych czasach na pożywny napój przychodzili tu liczni pielgrzymi odwiedzający kościół.
Lokal zachował swój niepowtarzalny charakter sprzed lat. Znakiem rozpoznawczym jest prawie zawsze kolejka turystów przed jego drzwiami. Wchodząc do środka przebywa się w dość niedużym pokoju z dużą ilością osób, stoliki są bardzo blisko. Jednakże odwiedzając to miejsce wchodzi się w inną relację z historią, taką która pachnie, smakuje. Samoistnie zaczyna się myśleć o ludziach, którzy wcześniej w tym samym wnętrzu popijając słodki napój mieli dokładnie te same odczucia jak my teraz: “hmm jakie to dobre!”
Kelnerka informuje każdego gościa, przed którym stawia Bicerin “sorseggiare, non mischiare” – pić powoli, nie mieszać. Napoju nie trzeba ani dosładzać, ani mieszać, natomiast wolne picie odnosi się do faktu, by także gęsta czekolada miała czas spłynąć do brzegu kieliszka.
Kawiarnie w Turynie
W Turynie są także inne miejsca, gdzie można napić się tradycyjnego Bicerin. Poniżej znajdziecie nazwy i adresy kawiarni w centrum Turynu gdzie Bicerin jest równie dobry. We wszystkich tych miejscach także polecana jest gorąca czekolada, w której przygotowaniu turyńskie kawiarnie mają wiekowe tradycję i doświadczenie.
- Al vej Bicerin via Carlo Alberto 27
- Caffè Torino Piazza San Carlo 204
- Caffè Regio via Po 3
- Bar del Duomo via XX Settembre 79
- Caffè Mulassano Piazza Castello 15
Jeśli interesuje Cię coś więcej na temat czekolady z Turynu przeczytaj także: Włoskie słodycze z Turynu – czekolada
jeśli interesuje Cię coś więcej na temat kawy włoskiej przeczytaj także: Italia pachnie kawą czyli rodzaje kawy we Włoszech